Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ordusu, Yahudi barış aktivistlerine saldıran karakolu tahliye etti

İsrail ordusu, Yahudi barış aktivistlerine saldıran karakolu tahliye etti

Salı, 25 Ocak, 2022 - 14:00
Filistinli bir adam Batı Şeria'daki Salfit'te yerleşimciler tarafından hedef alınan ve üzerine kışkırtıcı ifadeler yazılan arabasının yanında (AP)

İsrail ordusu, Batı Şeria'daki Filistin köyü Burin yakınlarında bulunan Givat Ronen yerleşim karakolu için yıkım bildirisi yayınladı. Bunun nedeni, karakolun bazı sakinlerinin, diğer Yahudi aşırılık yanlılarıyla birlikte geçen Cuma günü Filistinlilere ve İsrail-Yahudi barış aktivistlerine yönelik kanlı saldırıyı gerçekleştirdikleri şüphesi.

Askeri kaynaklar, ordunun "yerleşimlerdeki karakolları ve diğer tüm kaçak binaları kaldırma politikasına uygun olarak" bu karakolu 3 gün içinde tahliye edeceğini söyledi. Kaynaklar bu karakolların liderlerinin iddia ettiği gibi Yahudi yerleşimi için öncü bir mesaj vermediğini, aksine İsrail'in itibarını zedeleyen ve hem Yahudi hem de Arap vatandaşlarının güvenliğini tehdit eden bir gerilim kaynağı haline geldiğini vurguladı.

Hükümetteki İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev de dahil olmak üzere İsrail güvenlik servislerinin bir dizi lideri ve politikacısı, yerleşimcilerin saldırısını "örgütlü Yahudi terörizmi" olarak değerlendirdi. Söz konusu yerleşimci saldırısına maruz kalan Yahudi vatandaşlardan birinin kimliği açıklandı. O kişi, eli kırık ve kafasında büyük bir yarayla evde yatan yedek kuvvetteki Tümgeneral Doron Maynard.

Maynard dün medyaya o gün yaşananları anlattı ve "İsrail toplumunu etkileyen bozulma tehlikesinin Yahudi terörizminden kaynaklandığı" konusunda uyarıda bulundu.

Tümgeneral Doron Maynard, “Filistinliler yerleşimcilere saldırabilirdi ancak saldırganlar İsrail ordusu üniformaları içinde ve maskeli oldukları için bu engellendi. Filistinlileri vuracaklarından ve bazılarını öldüreceklerinden korktum. Zeytin dikmelerine yardımcı olmak için yanlarına geldik. Bu bir sevinç günü olmalıydı ve bu günü cenazeye çevirmek doğru değil. Ancak saldırganlar başka bir dünyadan geldi, acımasız bir terör dünyasından...”

Maynard yaşananları şöyle anlattı: “Ben gösterilere katılanlardan değilim. Hayatımın çoğunu devlet güvenliğinin hizmetinde geçirdim. Zırhlı bir filonun komutanıydım. Genelkurmay Başkanlığı'nda iki pozisyonda çalıştım. Halen yedek kuvvette askerlik yapıyorum. İbrani takvimine göre geçen hafta Ağaç Dikme Bayramı için zeytin ağaçları dikmek üzere Burin'e geldim. Bu bölgeyi seçtik çünkü Yahudi yerleşimciler geçen yıl Filistinlilerin diktiği zeytin ağaçlarını ateşe vermişti. İşimizi bitirdikten ve Filistinli çiftçiler bize sıcak sözlerle teşekkür ederek vedalaştıktan sonra, İsrail ordusu üniformalı bir grup gencin Givat Ronen karakolu arasında bir noktada toplandığını fark ettim.  Ne yapacakları hakkında hiçbir fikrim yoktu. 15 ila 20 askerden oluşan gençler adeta askeri birlik gibi dizildiler. Biri sinyali verdi ve askeri bir operasyonda olduğu gibi bize saldırmak için yola çıktılar. Bu kadar vahşi adamlarımız olacağını hiç düşünmemiştim. Yanlarında sopa, cop ve molotof kokteyli vardı. Sessizce bize saldırdılar. Tek kelime etmediler. Sadece bizi dövdüler. Yanımızda seksenlerinde yaşlılar vardı, yaşlılar bağırmaya başladılar (Biz Yahudiyiz. Biz yaşlıyız. Utan. Bize merhamet et) ama kimseye merhamet etmediler. Ben de kafamdan vuruldum ve yarayı kapatmak için birkaç dikişe ihtiyacım vardı. Ayrıca beni yere yatırıp elimi kırdılar. Sonra arabalarımıza saldırdılar. Camı kırdılar ve arabayı ateşe verdiler.”

Yahudi dayanışması ile ilgili konuşmasına Maynard şunları ekliyor: “Kişisel olarak Filistinli gençlerin desteğini aldım. Saldırganlara taş atarak bizi savunmak istediler ama ben onları engelledim. Yaramı tedavi ettiler. Gerçeküstü bir resim. Yahudi saldırganların açtığı yaralar için Filistinliler beni tedavi ediyor.”

Ordunun söz konusu karakolu kaldırma kararı hakkındaki görüşü sorulunca Maynard, “Evet, zamanı geldi. Aksine geç bile kalındı. Burası 10 yıl önce ruhsatsız kurulmuş bir karakol. Bu aşırılık yanlıları sadece Filistinlilere değil İsrail'e de zarar veriyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya