Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de DEAŞ’a katılmakla suçlanan İrlandalı eski kadın asker hakim karşısına çıktı

Suriye’de DEAŞ’a katılmakla suçlanan İrlandalı eski kadın asker hakim karşısına çıktı

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 11:00
Lisa Smith dün Dublin Özel Ceza Mahkemesi’ne geldi (Reuters)

İrlandalı eski bir asker olan ve Suriye’de DEAŞ’a katılmakla suçlanan Lisa Smith dün Dublin Özel Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Smith (39), 2015-2019 yılları arasında DEAŞ’a katılmak ve yasadışı bir örgütü finanse etmek suçlamalarını reddetti.

Savcı Sean Gillane, Smith’in 2015’de DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin silah çağrısına yanıt olarak Türkiye üzerinden Suriye’ye gittiğini ve ‘kendini DEAŞ’ın siyah bayrağına sardığını’ söyledi.

Gillane, Smith’in 2001’den 2011’e kadar İrlanda ordusunda görev yaptığını ancak Müslüman olduktan sonra başörtüsü takmasına izin verilmemesi nedeniyle ordudan ayrıldığını bildirdi.

Smith, Facebook sayfasında şeriat kanunlarına göre yaşama ve şehit olarak ölme arzusunu dile getirmişti.

Suriye’de özellikle Rakka ve daha sonra Bağuz’da yaşayan Smith, örgütün bu topraklardaki yenilgilerine göre hareket etti.

2016’da eşinden boşanan Smith, birkaç ay sonra yine kendisi gibi Suriye’ye giden ve Irak sınırındaki devriyelere katılan bir İngiliz vatandaşıyla evlendi.

Lisa Smith, DEAŞ ile bağlantısı olduğu şüphesiyle iki yaşındaki kızıyla birlikte Türkiye’den sınır dışı edildikten sonra Aralık 2019’da Dublin Havaalanı’nda yakalandı.

Smith’in eski bir arkadaşı mahkemede tanıklık yaparak, sanığın şiddete başvuran ve alkolik bir babayla zor bir çocukluk geçirdiğini söyleyerek, onun saf olduğunu ve İslam’da ‘aidiyet duygusu’ aradığını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya