Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Putin'e yaptırım uygulayabilir

İngiltere, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Putin'e yaptırım uygulayabilir

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 12:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (Reuters)

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss bugün yaptığı açılamada, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e uygulanabilecek yaptırım fikrini dışlamadıklarını söyledi.

Putin’e karşı olası yaptırımlarla ilgili bir soruya cevap veren Truss, Sky TV’ye, “Hiçbir şeyi dışlamıyoruz” açıklamasında bulundu.

Rusya’da yaptırımlar yoluyla daha fazla şirket ve bireyi hedefleyebilmek için yeni mevzuat çıkaracaklarını söyleyen İngiliz Bakan, bu konuyu önümüzdeki günlerde gündeme getireceklerini ifade etti.

İngiltere geçtiğimiz Pazartesi günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki bazı büyükelçilik personelinin ve ailelerinin geçici olarak ülkeye geri çağrıldığını duyurdu. Kanada da dün Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırmasıyla aynı önlemi aldı.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Rus ordusu, Ukrayna yakınlarındaki güney Rusya'da ve Kırım'da 6 bin asker, savaş uçağı ve bombardıman uçaklarının yer aldığı teçhizatlarla askeri tatbikatlara başladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'yı Ukrayna'yı işgal etmesi halinde benzeri görülmemiş Batı yaptırımlarıyla tehdit etti.

ABD Başkanı Joe Biden, son haftalarda Rusya’ya karşı yaptırım uygulanması konusunda ortaya çıkan çatlaklara rağmen Avrupalı müttefikleriyle tam bir görüş birliğine vardı.


Editörün Seçimi

Multimedya