Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Omikron’dan sonra salgın biter mi, yoksa daha tehlikeli varyantlar mı beklemeliyiz?

Omikron’dan sonra salgın biter mi, yoksa daha tehlikeli varyantlar mı beklemeliyiz?

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 14:30
Rusya’da bir koronavirüs hastası hastaneye naklediliyor (AFP)

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak vermesinden yaklaşık iki yıl sonra mutasyona uğrayan Omikron varyantının ortaya çıkması, dünyanın dört bir yanındaki insanların salgının sona ermesi ve normal yaşama dönüş konusundaki umutlarını büyük ölçüde azalttı.

CNN’in haberine göre, bulaşıcı hastalık uzmanları 2022’de salgının ne duruma evrileceği hakkında çeşitli görüşlere sahipler.

Bazıları salgının sonunu gördüklerini söylerken, diğer bir kısım ise varyantların aniden ortaya çıkmasının gelecekte neler olacağını tahmin etmeyi zorlaştırdığına inanıyor.

Bazı uzmanlar, son zamanlarda Güney Afrika’da yaşananların, salgının sona ereceğine yönelik umutları körüklediğine dikkat çekiyor.

Güney Afrikalı bilim insanları, geçen Kasım ayında ilk kez Omikron varyantını keşfetti. Ülkedeki vakalar o dönemde zirve yaptı ve ardından hızla azaldı. Uzmanlar, dünyanın her yerinde böyle olacağına inanıyor.

Genellikle, bir hastalığa neden olan enfeksiyon sayısında aniden önemli bir artış meydana geldiğinde, bunu bir ‘sessiz dönem’ takip eder.

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık ve aşı uzmanı olan Dr. John Schwartzberg, “Durumda bir iyileşme görmeye başlamamız yaklaşık Şubat ayının ortasına kadar sürecek” dedi.

Dr. Schwartzberg, önümüzdeki Mart ayından itibaren dünyada vakalarda önemli bir düşüşe tanık olacağına inandığını söyleyerek, “Bu yıl bir iyimserlik duygusu olacak ve o zaman hayatımızda daha fazla şey yapabileceğiz” diye konuştu.

Schwartzberg’in iyimserliğinin bir kısmı, bu yıl daha fazla aşı ve takviye doz aşı ile bağışıklığın artacak olmasına dayanıyor.

Bilim insanı konuya dair açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı;

“Genel olarak, bir Omikron dalgasından sonra insanlarda bağışıklık seviyesi, önceki dalgalarda olduğundan çok daha yüksek olacak ve bu, herhangi bir yeni varyantla yüzleşmemize yardımcı olacak.”

Stanford Medicine’de epidemiyolog ve bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Yvonne Maldonado ise farklı bir görüş bildirerek, “Bu yıl tam olarak ne olabileceğini gerçekten bilmiyoruz. Ama virüsün başka bir varyantının ortaya çıkmasını bekliyorum. Gelecekte ne olacağı konusunda gerçekten emin değilim” yorumunda bulundu.

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Dr. George Rutherford, “Sırada neyin olduğu hiç belli değil. Alfa ve Beta varyantlarında olduğu gibi virüs kademeli olarak mutasyona uğrayabilir veya Delta ve Omikron’da olduğu gibi gerçekten büyük bir sıçrama yapabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Bir sonraki varyant, Omikron kadar veya daha fazla bulaşıcı olabilir. İnsanlar daha şiddetli semptomlar yaşayabilir veya asemptomatik olabilir.

Tüm uzmanlar, ülkelerin virüsün ciddi semptomlarına maruz kalanları korumaya, aşıyı olmalarını sağlamaya ve aşı şirketlerini desteklemeye odaklanmak da dahil olmak üzere, virüsü ve varyantlarını daha iyi ele almak için önleyici tedbirler alma ihtiyacını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya