Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Ukrayna’daki Yahudilerin toplu göçüne hazırlanıyor

İsrail, Ukrayna’daki Yahudilerin toplu göçüne hazırlanıyor

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 16:30
Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı (Reuters)

İsrail hükümeti, Yahudilerin Ukrayna’dan toplu bir şekilde göç etme olasılığını araştırarak, Rusya ve Ukrayna ile olan iyi ilişkilerini bozmamak için konuyu çok hassas bir şekilde ele almaya çalışıyor.

Tel Aviv’e göre, Ukrayna’dan İsrail’e göç etmek isteyen Yahudilerden gelen talep sayısında yüzde 12’lik bir artış var.

Geçtiğimiz yıl 3 bin 80 Yahudinin bölgeden göç ettiği göz önüne alındığında, bu oranın daha da artması bekleniyor.

İsrail Yahudi Ajansı’na göre, Ukrayna Yahudilerinin büyük bir kısmı, Rusya ile Ukrayna arasında büyük gerilimin yaşandığı ülkenin doğusundaki tampon bölgelerde yaşıyor.

Etiyopya asıllı Aliyah (Yahudi göçü) ve Entegrasyon Bakanı Pnina Tamano-Shata, Ukrayna Yahudilerinin gelişini memnuniyetle karşılayan açıklamalar yaparak, “Bu Yahudilerin İsraillilerin kalbinde özel bir yeri var” dedi.

Diaspora İşleri Bakanı Nachman Shai ise, hem Moskova, hem de Kiev’i kızdırmaktan kaçınarak şu ifadeleri kullandı;

“Ukrayna’daki Yahudi cemaatinin liderliğiyle geniş temaslarda bulunuyorum. Onlara yardım etmek için ahlaki bir sorumluluğumuz var. Ancak şimdi Ukrayna Yahudilerini İsrail’e taşıyan uçuşlara tanık olacağımızı söylemiyorum. Konuyu çok iyi inceliyoruz. Şu anda onları manevi ve ekonomik olarak desteklemeye odaklanıyoruz ve gelişmelerin nasıl gelişeceğini göreceğiz.”

Siyasi kaynaklara göre, İsrail, Ukrayna’nın satın almak istediği silahları pazarlarken, Suriye’de bazı ortak çıkarları olan Rusları kızdırmamak için temkinli davranıyor.

2019’da Devlet Başkanı seçilen Vladimir Zelenski de dahil olmak üzere şu anda Ukrayna’da yaklaşık 50 bin Yahudi olduğunu belirtmekte fayda var.

İsrail’de ise yaklaşık yarım milyon Ukrayna kökenli insan yaşıyor.

Ukrayna kökenli Yahudiler arasında eski Başbakanlar Levi Eşkol ve Golda Meir de yer alıyor.

Bu kesimin göçü geçen yüzyılın başında başladı, ancak en büyük göç 300 bin kişi ile 1989’da Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra geldi. Bunların arasında binlerce doktor, mühendis ve müzisyen vardı.


Editörün Seçimi

Multimedya