Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Somali'deki güvenlik düzenlemelerini görüşmek üzere uluslararası bir zirveye ev sahipliği yapıyor

Mısır, Somali'deki güvenlik düzenlemelerini görüşmek üzere uluslararası bir zirveye ev sahipliği yapıyor

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 14:00
Somali, Afrika ve BM diplomatik heyetleri Kahire’deki zirveye katılıyor (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır'ın başkenti Kahire'de, dün Somali'deki güvenlik durumuna ilişkin gelecekteki düzenlemeleri tartışmak üzere uluslararası bir zirve düzenlendi. Zirve Somali hükümeti, Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve bir dizi uluslararası ortak kurumdan diplomatların katılımıyla gerçekleşti.

 Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kahire Çatışmaların Çözümü, Barışı Koruma ve İnşa Etme Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen zirve 25 ve 26 Ocak tarihlerinde gerçekleşti.

 Mısır tarafına Afrika İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Hamdi Sened Luza, Somali tarafına ise Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Mahmud Abdi Hasan başkanlık ediyor.

 Açıklamaya göre, bu zirveye ev sahipliği yapmak, Mısır'ın Somali'de barış ve istikrarı desteklemek ve ulusal kurumlarının yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak için ortaya koyduğu sürekli çabaların kapsamında geliyor.

 Zirve, “Afrika Birliği Somali Misyonu’nun (AMISOM) 31 Mart 2022'de sona ermesi ışığında Somali'deki 2021 sonrası düzenlemeleri tartışmak için Somalili yetkililer ile Afrikalı ve uluslararası ortaklar arasında gayri resmi istişarelere yer vermeyi” amaçlıyor. Birliğin yeni misyonunun doğası ve görevleri ile Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortakların yeni misyonu destekleme ve yardım etme konusunda daha fazla katılım olasılığını araştırmak da zirvenin hedeflerinden.

 Zirve, yeni AMISOM'un güvenlik ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerini destekleme yolları da dahil olmak üzere çeşitli konuları ele alıyor. Bunların başında terörle mücadele ve Kahire'de bulunan Afrika Birliği’nde Çatışma Sonrası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Merkezi'nin beklenen rolü yer alıyor. Somali'nin mevcut aşamadaki zorlukların üstesinden gelmesini ve ülkede kurumlar inşa etme ve kalkınmayı gerçekleştirme çabalarını artırmasını sağlamak için uluslararası ortaklardan istenen destek de zirvenin gündeminde kendine yer bulacak.

 Söz konusu zirvenin toplantılarının oturum aralarında, Mısır Afrika İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Hamdi Sened Luza ve Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Mahmud Abdi Hasan dün akşam ikili görüşme gerçekleştirdi. Söz konusu ikili Mısır ve Somali arasındaki ikili ilişkileri çeşitli alanlarda desteklemenin ve geliştirmenin yollarını ve bir sonraki aşama için Mısır-Somali işbirliğinin beklentilerini ele aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya