Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya'da beklenti enflasyonun da ücretlerin de artması yönünde

Almanya'da beklenti enflasyonun da ücretlerin de artması yönünde

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 17:15
Alman hükümeti, daha önceki tahminlerin aksine, tüketici fiyat enflasyonunun bu yıl daha da artmasını bekliyor / Fotoğraf: AA

Alman hükümeti, daha önceki tahminlerin aksine, tüketici fiyat enflasyonunun bu yıl daha da artmasını bekliyor. Bu artış muhtemelen işçi sendikalarının daha yüksek ücret talep etmesine yol açacak.

Almanya Ekonomi Bakanlığı yıllık raporuna göre, yüksek enerji maliyetleri ve yarı iletkenlerin ve diğer ara ürünlerin kıtlığının fiyatları artırmaya devam etmesi nedeniyle, hükümet geçen yıl yüzde 3,1 olan enflasyonun bu yıl yüzde 3,3 olmasını öngörüyor.

Bakanlık, "Federal hükümet, enflasyon oranının artışı ve enerji piyasaları ve tedarik zinciri aksamalarıyla bağlantılı olanlar başta olmak üzere fiyatları etkileyen başlıca unsurları yakından izliyor" dedi.

Hükümet, 2022 için ekonomik büyüme tahminini Ekim ayındaki yüzde 4,1'den yüzde 3,6'ya indirdi ve koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamaların yeniden devreye alınmasıyla ekonomi için yeni sorunlara işaret etti.
Independent Türkçe, Reuters


Editörün Seçimi

Multimedya