Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KİK, meşru Yemen hükümeti ve siyasi çözüme desteğini yineledi

KİK, meşru Yemen hükümeti ve siyasi çözüme desteğini yineledi

Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 17:30
KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi (KİK)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, bugün Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Dr. Hacraf, görüşmede KİK’in Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansa göre Yemen krizine siyasi bir çözümü destekleyen sağlam tutumunu yineledi.

Riyad Anlaşması’nın şartlarını etkinleştirmenin ve meşru Yemen hükümetinin geçici başkent Aden’deki çalışmalarını desteklemenin önemini vurguladı.

KİK Genel Sekreteri, Husi milisler üzerindeki uluslararası baskıyı sürdürmekle birlikte Yemen halkının yanı sıra Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik terör saldırılarını durdurma gereğini vurguladı.

Dr. Hacraf, KİK üyesi ülkelerin kardeş Yemen halkının çıkarlarına hizmet eden, Yemen ve bölgenin güvenliğinin artırılmasına katkıda bulunan her şeye verdiği desteğini sürdürme konusundaki istekliliğini de sözlerine ekledi.

Söz konusu görüşmede, Yemen’deki gelişmeler ile krize son vermek ve ülkede güvenlik, istikrar ve barışın sağlanması için gösterilen uluslararası çabalar gözden geçirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya