Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa: Zor koşullara rağmen Rusya’dan olumlu sinyaller aldık

Fransa: Zor koşullara rağmen Rusya’dan olumlu sinyaller aldık

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 09:45
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Andriy Yermak Paris’teki Ukrayna Büyükelçisi’nin konutunda düzenlediği basın toplantısında (AFP)

Elysee Sarayı, Fransa-Almanya arabuluculuğunda Rusya ile Ukrayna arasında Paris’te gerçekleştirilen sekiz saat süren görüşmelerin ardından koşullar ‘zor’ olsa bile Rusya tarafından ‘olumlu’ sinyaller alındığını bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili konuya ilişkin açıklamasında, “Mevcut koşullarda, bugün zor şartlar altında iyi bir sinyal aldık. Rusya’dan yeniden katılım sinyalini aldık. Bu toplantı bir test niteliğindeydi. Rusların gerilimi düşürmeye istekli olduklarını gördük” dedi.

Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna liderlerinin danışmanları bugün Paris’teki görüşmeler sırasında (Elysee)

AFP’ye konuşan Fransız yetkili, “Paris görüşmeleri, Ukrayna hükümet güçleri ile Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı Rus yanlısı isyancılar arasındaki ateşkesi güçlendirmenin yollarını tartışmayı amaçlıyordu” diyerek, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasının konuşulmadığını dile getirdi.

Paris görüşmelerinin en belirgin olumlu sonuçlarından biri, 2019’dan bu yana ilk kez, Ukrayna ve Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki çatışma hakkında Fransa ve Almanya ile ortak bir bildiriye imza atmayı kabul etti.

Rus yanlısı militanların kontrolü altındaki bölgeye yakın bir alandaki Ukraynalı asker (EPA)

Normandiya formülü çerçevesinde 2014’ten bu yana bir araya gelen dört ülke, Ukrayna’nın doğusunda bir barış anlaşmasına varmak istiyor.

Söz konusu Fransız yetkili, “Aralık 2019’dan bu yana yapılan zorlu tartışmalara rağmen, Normandiya formülü çerçevesinde birkaç kilit nokta üzerinde anlaşmaya varılabildi. Taraflar, Minsk anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin diğer konulardaki farklılıklara bakılmaksızın, ateşkese koşulsuz saygı gösterilmesini kabul etti ve iki hafta sonra Berlin’de tekrar buluşmaya karar verdi” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya