Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da genel nüfus sayım çalışmaları 9 Mayıs’ta başlayacak

Suudi Arabistan’da genel nüfus sayım çalışmaları 9 Mayıs’ta başlayacak

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 10:15

Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdulaziz’in onayı ile Genel Nüfus ve Konut Sayımı Programı kapsamındaki çalışmalar 9 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak.

Ekonomi ve Planlama Bakanı, İstatistik Genel Otoritesi (GASTAT) Yönetim Kurulu Başkanı Faysal el-İbrahim, Genel Nüfus ve Konut Sayımı Programı’na gösterdikleri özen için Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a teşekkür etti.

İbrahim, “GASTAT’ın her 10 yılda bir gerçekleştirdiği nüfus sayımı, 2030 Vizyonu hedeflerimize ulaşmak için gerekli plan ve politika oluşturmada temel bir dayanaktır” dedi.

Nüfus sayımı çalışmalarının devletin tüm sektörlerinden gördüğü büyük destek ile geçen yılki pilot nüfus sayımı sırasında vatandaşlar ve sakinlerin işbirliğine övgüde bulunan Bakan, “Bunların tümü GASTAT’ın bu yıl nüfus sayımı sürecini yürütmeye hazır hale gelmesine önemli ölçüde katkıda bulundu” şeklinde konuştu.

Bakan, tüm Suudi vatandaşlarını ulusal görevleri ve sosyal sorumluluklarının bir parçası olarak gerekli verileri doğru bir şekilde sağlamaya ve saha çalışanları ile işbirliği yapmaya çağırdı.

İbrahim, “Nüfus sayımı sonuçları, politika yapıcıların kamu hizmetleri ve şehir planlamasına yönelik kanıta dayalı kararlar alma yeteneklerini doğrudan etkileyecek ve özel sektör ve yatırımcıların ülkenin ekonomik kalkınmasında etkin bir şekilde rol oynamalarını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan, elde edilen nüfus sayımı verileri konusunda GASTAT’ın en yüksek gizlilik standartlarına bağlılığını vurgulayarak, “Kurumun tüzüğü, vatandaşlar ve sakinlerin verileri ve özel bilgilerinin (kimlik numaraları, isimler veya ikamet bilgileri gibi) ifşa edilmesini kesinlikle yasaklamaktadır” dedi.

G20 ülkeleri ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) üye ülkelerde kullanılan uluslararası en iyi uygulamalara dayalı çalışma prosedürlerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere bu nüfus sayımında önemli iyileştirmeler olduğunu söyleyen İbrahim şu ifadelerle açıklamasını sürdürdü;

“İlk kez, nüfus sayımı çalışmalarının yürütülmesinde modern teknolojiler kullanılıyor. Bu, 2010’daki son nüfus sayımından bu yana inanılmaz bir gelişme gösteren ülkede uydu görüntülerinden yararlanılan ilk nüfus sayımı olacak.”

Bakana göre, modern teknolojinin desteklediği bir başka yeni prosedür de, vatandaşlar ve sakinler GASTAT’ın internet sitesi üzerinden nüfus sayımı bilgilerini kendileri doldurma seçeneğine sahip olması.

İbrahim, GASTAT’ın en iyi uluslararası güvenlik uygulamaları arasında yer alan modern güvenlik sistemlerinden yararlanmak için güvenlik makamları ile işbirliği yapıldığını da ekledi.

Bakan, GASTAT’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı uygulanan tedbirler konusunda Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde olduğunu dile getirerek, nüfus sayımı çalışanlarının tam aşılı olduğunu, ev ziyaretlerinde maske takacaklarını ve sosyal mesafeyi koruyacaklarını bildirdi.

Nüfus sayımı kapsamındaki adres tarama çalışmaları ise 26 Ocak’ta başladı. Saha personeli, ülke içindeki tüm yerleşim birimlerini listelemeye ve akıllı nüfus sayımı çıkartmaları yerleştirmeye başladı. Her çıkartma, konut birimini ilgili hane reisi ile ilişkilendirecek bir QR koduna sahip olacak. 


Editörün Seçimi

Multimedya