Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da göstericiler elektrik zamlarını protesto etmek için yolları kapattı

Sudan’da göstericiler elektrik zamlarını protesto etmek için yolları kapattı

Mısır ile ticaret durma noktasına geldi. İki ülke arasındaki seyahatler ise devam ediyor.
Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 09:30
Sudan’da göstericilerin silahlarından biri de başkent ve eyaletlerdeki ana caddeleri kapatmak.

Sudan’ın Kuzey eyaleti sakinleri hafta başından bu yana Sudan ve Mısır’ı birbirine bağlayan “Şiryan eş-Şimal” yolunu kapalı tutmaya devam ediyor. Bu durum iki ülke arasında karayoluyla yapılan ticaret trafiğini durma noktasına getirdi. Eyalet sakinleri, elektrik zamların iptali ve devletin eyaletin doğal kaynaklarından aldığı pay ile ticari trafiğe düzenleme getirilmesi başta olmak üzere taleplerini kabul etmesi için Hartum’daki merkezi hükümet üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.

Kuzey’deki göstericiler, ülkenin en uzun karayolu olarak bilinen Şiryan eş-Şimal yolu boyunca uzun bir kuyruk oluşturan ve iki ülke arasında yük taşımacılığı yapan Mısırlı ve Sudan plakalı yüzlerce tır mahsur kaldı.

Şiryan eş-Şimal yolunu kapatma adımı, Maliye Bakanı Cibril İbrahim’in Kuzey’deki binlerce çiftçiyi etkileyen tarım elektrik fiyatlarını artırma kararının ardından geldi. İbrahim daha önce bu kararı geri çekmesine rağmen zamları uygulamaya başladı.

Kuzey eyaleti sakinlerinden Şerif Hamdabi, eyalete bağlı bölge ve köylerdeki komitelerin tüm temsilcilerinin bir araya geldiği bir toplantıda talepleri kabul edilene kadar yolu kapatma konusunda anlaşmaya vardıklarını ve bu kararın çiftçilerle uzlaşma halinde alındığını söyledi.

Hamdabi, yolun kapatılması sonucu Mısır’dan çok sayıda yük taşıyan yüzlerce tırın bölgede mahsur kaldığını ancak iki ülke arasındaki yolcu seyahatlerinin bunun dışında tutulduğunu belirtti.

Kuzey eyaletinin bazı bölgelerindeki göstericilerin talepleri arasında, yeni elektrik zamlarının iptal edilmesi, mevcut sezonun kayıplarını telafi etmek için tarım projelerinin elektrikten muaf tutulması ve Kuzey eyaletine Merowe Barajı’nda üretilen elektrik ile madencilik gelirlerinden pay verme bulunuyor.

Göstericiler yaptıkları ortak açıklamada, yük tırlarının güvenlik kriterlerini kontrolü amacıyla ulusal yolun üzerinde kantar noktalarının kurulması ve tırların Mısır ve Sudan sınırlarından geçişi konusunda üzerinde mutabık kalınan bağlayıcı ortak bir prosedür hazırlanması taleplerinde bulundu. Nitekim Mısır, Sudan plakalı yük tırlarının ülke içinde şehir merkezlerine girmelerine izin vermezken, Mısır plakalı tırlar ise Sudan’ın tüm bölgelerinden geçebiliyor.

Göstericiler ayrıca, Sudan’a ait ham petrolün işlenmeden ihraç edilmesini yasaklayan bir karar çıkarılması, serbest ticaret bölgesinin kurulması ve iki ülke arasında yük taşıyan nakliye tırlarının yoğun trafiği sebebiyle bozulan ve yıpranan Şiryan eş-Şimal yolunun bakım ve onarımının yapılması çağrısında bulundu.

Göstericiler, Şiryan eş-Şimal yolunun, ülkenin en kuzeyindeki bazı bölgelerden başlayarak Abtara kenti yakınındaki Nil Nehri eyaleti sınırına kadar uzanan kısmı kapalı tutuyor.

Yol kapatma eyleminde aktif rol alan direniş komiteleri, Kuzey’deki halktan taleplerinin arkasında durma çağrısında bulundu. Direniş komiteleri bu taleplerin başında ise eyaletin ve ülkenin mustarip olduğu tüm sorunların temel çözümü olan “yönetimin sivillere devredilmesi” geldiğini kaydetti.

El-Hafir bölgesi direniş komiteleri Erkin-Dankla-Hartum yolunu, El-Berkik bölgesindeki direniş komiteleri ise Halfa-Dankla-Hartum arasındaki bağlantı hattı olan Şiryan eş-Şimal yolunu tırların geçişine kapattığını duyurdu. Aktivistlerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğraflarda Kuzey eyaletinin birçok bölgesinde günlerdir bekleyen Mısır plakalı tırlar görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya