Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’da sahte aşı sertifikası üreten dolandırıcı şebekesi çökertildi: 5 gözaltı

Fransa’da sahte aşı sertifikası üreten dolandırıcı şebekesi çökertildi: 5 gözaltı

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 13:15
Koronavirüs aşısı hazırlayan bir hemşire (EPA)

Fransız güvenlik güçleri, 62 bin sahte aşı sertifikası ürettiği iddia edilen bir dolandırıcı şebekesini çökertti.

Aşı sertifikası, 16 yaş üzeri kişilerin restoran, bar, kafe, düğün, seminer ve ticaret merkezlerinin yanı sıra tren ve uçak gibi ulaşım araçlarına girmesi için zorunlu hale geldi.

France Info radyosunun polise dayandırdığı haberine göre, Paris’teki özel bir siber suç biriminin soruşturmaları sonucunda Poitiers ve Lyon bölgelerinde 5 kişi gözaltına alındı.

Yaşları 22 ile 29 arasında değişen üç zanlı, 35 doktorun verilerini hacklemek ve insanların koronavirüs aşısı olduğuna dair yanlış kanıt oluşturmakla suçlandı.

Kalpazanların aşı sertifikalarını doğrudan ve aracılar aracılığıyla sattığı bildirildi.

Aşı sertifikasında yapılan sahtekarlık, bir sağlık sigortası şirketinin, aşı kampanyasına hiç katılmayan bir hemşire tarafından imzalanmış binlerce aşı sertifikasını tesadüfen keşfetmesi sonucu ortaya çıkarıldı.

Fransız hükümetinin son tahminlerine göre ülkede kullanılan yaklaşık 200 bin sahte aşı sertifikası var.

Bununla birlikte, Fransa’da üçüncü dozun zorunlu hale gelmesi ve bu takviye dozu yaptıranlar tam olarak aşılanmış olarak kabul edildiğinden, iki doz aşıyı içeren sahte sertifikaların çoğu şu an işe yaramaz hale gelmiş olabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya