Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt Savunma Bakanı Meclis’ten güvenoyu aldı

Kuveyt Savunma Bakanı Meclis’ten güvenoyu aldı

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 10:45
Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Ulusal Meclis’de (KUNA)

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Hamad Cabir el-Ali es-Sabah, bir milletvekilinin Kuveytli kadınların askere alınması ve orduda çalışması hakkındaki soru önergesinin ardından güvenoyu aldı.

Savunma Bakanı’na yöneltilen sorgulamada, Eurofighter uçaklarının satın alınmasıyla ilgili ihlal iddiaları, anlaşması hakkında ilgili kurumlarla işbirliği yapılmaması, bazı yasalar için yürütme işlemlerinin yapılmaması, devlet arazilerinin terk edilmesi ve ikame politikasının uygulanmaması gibi maddeler yer aldı.

Bakan oturumdan önce kadınlara “vasi veya kocasının onayı, tesettüre riayet etmesi, tıp ve hemşirelik uzmanlıkları ile teknik ve lojistik hizmet alanlarında çalışması, sahadaki askeri tatbikatlara katılmaması, silah taşımaması” gibi konuların Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Fetva Kurulu’nda yapılacak çalışmalarla belirlenmesini talep etti.

Bir hafta önce Savunma Bakanı’na yöneltilen soru önergelerinin ardından, Bakan aleyhindeki önergeyi görüşen milletvekillerinin 18’i önerge lehinde oy verirken, 23 vekili güven oyunun çekilmesini reddetti. Bu da yeniden güven oyu aldığı anlamı taşıyor.

Bir bakandan güven oyunun çekilmesi için meclis üyelerinin çoğunluğunun ona karşı oy kullanması gerekiyor.

Ali es-Sabah 12 Ekim 2021’de Kuveyt tarihinde bir ilk olarak kadınların orduya katılmasına izin veren bir karar yayınladı. Karar, kadınların sivil uzmanlık alanlarında çalışması ile sınırlıydı. Sağlık ve askeri destek hizmetleri alanlarında çalışmalarını içeriyordu.

Kuveyt ordusu, geçtiğimiz ayın sonuna kadar askere gitmek isteyen kadınların başvuruları kabul etmeye başladı.

Ancak karar muhalif milletvekilleri arasında tartışmaya neden olurken, milletvekili Hamdan el-Azami, Savunma Bakanı Şeyh Hamad'ın kadınların orduya alınmasına ilişkin kararı karşısında Meclise gensoru vermişti. Geçtiğimiz hafta gensorular üzerinde görüşüldü ve oturum 10 milletvekilin Bakan’a güven oyu talebiyle sona erdi.

Ali es Sabah, kadınların askere gitme konusunun yanı sıra Denetim Bürosu’nun Eurofighter uçaklarına ilişkin anlaşması hakkında ilgili kurumlarla işbirliği yapılmaması gibi soru önergeleriyle karşı karşıya kaldı. Azami, Eurofighter anlaşmasını ‘Kuveyt tarihinin en gizemli askeri anlaşmalarından biri’ olarak nitelendirdi.

Azami, Ali es Sabah döneminde Kuveyt’in 7,75 milyar Euro’ya (yaklaşık 8.9 milyar dolar) 28 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı aldığını belirterek, aynı tip uçakların diğer Körfez ülkelerine kıyasla finansal anlaşmanın değerinin şişirilmesinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Dün yapılan güven oylaması sırasında önergeyi destekleyen milletvekili Şuayb el-Muveyzri, görevini layıkıyla yerine getirmediği için Savunma Bakanı’nın Caracal uçak anlaşması ve anlaşmadaki komisyonların varlığından sorumlu olduğunu söyledi.

Milletvekili Abdullah et Tarici de, Bakan’ın kadınlara askere alınmasına ilişkin şeriat fetvasına uygun bir karar yayınladığını dile getirerek, soru önergelerinin yüzde 80’ini yanıtladığını belirtti. Tarici, Ali es Sabah’ın kamu yararına çalıştığını ve reformist bakanlara güven duyulması gerektiğine inandığını söyledi.

Soru önergesinin mimarı milletvekili Hamdan el Azami ise, fetvaya göre kadınların orduya katılmasının şartı olarak başörtüsü takması konusunun kadınlar arasında ayrımcılık olmasının göstergesi olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nin bunu bozacağını kaydetti.

Güvenoyu aleyhine konuşan milletvekili Halid el Enezi ise, Bakan’a yönelik güven oylamasına karşı çıkan milletvekillerin görüşlerine saygı duyulması gerektiğini belirterek, Fetva kurulunun verdiği kararı doğru olarak değerlendirdi.

Güven oyu alan Şeyh Hamad Al-Ali, anayasaya saygı duyduğunu, anayasal uygulama çerçevesinde ister destekçi, ister muhalif olsun tüm milletvekillerinin görüşlerine değer verdiğini dile getirerek, kendisine verilen güvenin sorumluluk duygusunu arttırdığını bildirdi.

Diğer yandan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed Cabir es-Sabah güven oyu alan Savunma Bakanı’na tebriklerini iletirken, kendisine yöneltilen sorgulamada ikna edici yanıtlarla gösterdiği performansın, Ulusal Meclis milletvekilleri tarafından ülkenin medeni yüzünü yansıttığını aktardı. Savunma Bakanı, Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan da benzer tebrik aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya