Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sürücüler yasal olarak otonom araçların güvenliğinden sorumlu tutulmalı mı?

Sürücüler yasal olarak otonom araçların güvenliğinden sorumlu tutulmalı mı?

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 11:45

“Otonom sürüş teknolojine sahip araçların çağında sürücülerin yol güvenliğinden yasal olarak sorumlu olması gerekir mi?” sorusu gündemdeki yerini koruyor. İngiltere, Galler ve İskoçya'daki yasal komitelere göre, bu tür araçlarda sürücünün farklı yasal sorumluluklara sahip bir ‘sorumlu kullanıcı’ olarak adlandırılması için yeniden tanımlanması gerekiyor.

Yeni değişikliğe göre, bir şeyler ters giderse, sürücü değil, sistemin sahibi şirket sorumlu olacak. Yeni sistemde, aracın otonom sürüşe uygun olup olmadığını belirlemeli.

Bu arada yeni düzenlemeye göre, otomobil üreticileri otonom sürüş ve sürücü destekli özellikler arasındaki fark konusunda son derece net olmalıdır.

Bir aracın otonom sürüş yeteneğinin değişken ölçüleri olmamalıdır. Araç ya otonom sürüş teknolojisine sahiptir ya da değildir.

Mesela, aşırı hava koşulları söz konusu olduğunda arabanın otonom sürüş modunda olması kabul edilmemeli ve geleneksel sürüş kuralları uygulanmalı.

Bu bağlamda, 2018 yılında hukuk komitelerinden, otonom araçlara ve bu araçların kamuya açık yollarda kullanımına ilişkin düzenleyici çerçeve hakkında bir dizi rapor hazırlamaları istendi.

Bu araçlarda sürücüye ihtiyaç duyulmasa da, sorumlu kullanıcıların yine de sürüş testinden geçmesi ve ehliyet alması gerekecek. Sürücüler ayrıca emniyete alma, yükleri kontrol etme ve çocukların emniyet kemeri takmalarını sağlama gibi sürücünün sorumluluğundaki görevlerini de sürdürecekler. Ayrıca, sürüş sırasında izin verilen alkol limitlerine uymaları gerekiyor.

Öneriler, mevcut birçok araçta bulunan hız sabitleyici gibi sürücü destek özellikleri ile sürücülerin ellerini direksiyondan çekebilecekleri otonom sürüş modları arasında bir ayrım yapılması gerektiğini söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya