Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da 22 Şubat ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılacak

Suudi Arabistan’da 22 Şubat ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılacak

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 16:30
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından imzalanan Kraliyet emrine göre, 22 Şubat tarihi her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılacak ve aynı gün resmi tatil olacak.

Söz konusu Kraliyet emrinde, “1727 yılının Şubat ayına denk gelen 1139 yılının ortasında İmam Muhammed bin Suud iktidarının başlaması ve onun ilk Suudi devletini kurması dikkate alınarak, Kral Selman her yıl 22 Şubat’ın Suudi devletinin ‘Kuruluş Günü’ günü olarak anılmasına ve aynı günü resmi tatil olmasına karar verdi” denildi.

Kraliyet emrinde ayrıca şu ifadelere yer verildi;

“Kral Selman, bu mübarek devletin derin köklerinden ve üç yüzyıl önce İmam Muhammed bin Suud’un Hicri 1139 (1727) ortalarında, Arap Yarımadası’nda yüzyıllarca süren parçalanmanın ardından başkenti Diriye, anayasası Kuran’ı Kerim ve Resulullah’ın sünneti olan ilk Suudi devletini kurmasından bu yana vatandaşların liderlerine yakın bağlılığı ile gurur duyuyor.”

Kraliyet emrinde, birinci Suudi devletinin sona ermesinden yedi yıl sonra, 1824’de İmam Turki bin Abdullah bin Muhammed bin Suud’un 1891’e kadar süren ikinci Suudi devletini kurduğu ifade edildi.

Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Al Faysal Al Suud’un ise, 1902’de üçüncü Suudi devletini kurmayı ve onu Suudi Arabistan Krallığı adı altında birleştirmeyi başardığı da Kraliyet emrinde belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya