Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran devlet televizyonu hacklendi: ‘Hameney’e ölüm’ sloganı atıldı

İran devlet televizyonu hacklendi: ‘Hameney’e ölüm’ sloganı atıldı

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 17:00
İran’ın dini lideri Ali Hamaney Tahran’da bir toplantıda (EPA)

İran devlet televizyonu bugün kimliği belirsiz hackerlar tarafından siber saldırıya uğradı ve televizyonda ‘Hameney’e ölüm’ sloganı yer aldı.

İran devlet televizyonuna yönelik siber saldırı sonucu birkaç saniyeliğine ülkede terör örgütü kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) liderlerine övgü içerikli görüntü yayımlandı.

İran Radyo ve Televizyon Kurumu’na (IRIB) bağlı Kanal 1 televizyonunda gün ortası haber bülteninin bitmesinin ardından kanalın canlı yayını kesildi.

İran muhalefeti Halkın Mücahitleri Örgütü liderleri Mesud Recavi ve eşi Meryem Recavi’nin fotoğrafları ekrana yansırken, erkek sesiyle ‘Recavi’ye selam, Hamaney’e ölüm’ sloganı duyuldu.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in fotoğrafına kırmızı renk ile çarpı işareti konulduğu da görüldü.

Ardından Mesud Recavi’nin eski bir konuşmasından bir bölüm de yayına verildi.

Konuya ilişkin IRIB’den yapılan açıklamada, “Bilinmeyen kişi veya gruplar birkaç dakika önce Radyo ve Televizyon Kurumuna ait bazı kanallara siber saldırıda bulundu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kanal 1’in yanı sıra IRIB’e bağlı Kur’an TV ile Peyam ve Cevan radyo istasyonlarının da saldırıya uğradığı kaydedildi.

Mesud Recavi yaklaşık 20 yıldır ortalıkta görünmedi ve öldüğü tahmin ediliyor. Hareket liderliğini eşi Meryem Recavi üstlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya