Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da Sudan’a gitmek üzere olan 12 ton uyuşturucuya el konuldu

Lübnan’da Sudan’a gitmek üzere olan 12 ton uyuşturucuya el konuldu

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 14:15
Geçen Salı el konulan uyuşturucular, Lübnan’dan Afrika’ya giden bir çay sevkiyatının içinde saklanmıştı (AP)

Lübnan İçişleri ve Belediyeler Bakanı Bessam Mevlevi, Sudan’a gönderilmek üzere olan, meyve suyu kutularına gizlenmiş yaklaşık 12 ton uyuşturucunun ele geçirildiğini bildirdi.

Bakan bugün Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin Adli Polis bünyesindeki Narkotik Kontrol Ofisi ve gümrüklerdeki Narkotik Kontrol Birimi ile işbirliği içinde yürüttüğü yeni operasyonun, Lübnan dışına uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusundaki kararlılığı kanıtladığını vurguladı.

Mevlevi, söz konusu operasyon kapsamında ilk durak olarak Sudan’a gidecek olan, meyve suyu kutularına gizlenmiş yaklaşık 12 ton uyuşturucunun ele geçirildiğini açıkladı.

Kaçakçılık girişime ilişkin soruşturmaların sürdüğünü belirten Bakan, “Tüm kaçakçılık operasyonlarını engellemek ve Arap kardeşlerimizin zarar görmesini önlemek için hiçbir çabadan kaçınmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Salı günü düzenlediği basın toplantısında, çayın içine gizlenmiş bir Captagon sevkiyatının denizde ele geçirildiğini ve Beyrut’a geri gönderildiğini duyurmuştu.

Bu sevkiyat ilk olarak Afrika’ya, ardından Körfez’e ve büyük olasılıkla Suudi Arabistan’a yönelikti.

Körfez ve Arap ülkeleri, Lübnan’dan kendi ülkelerine uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesini talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya