Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Ülkenin Kuruluş Günü ile Milli Günü arasında bir çelişki yok

Suudi Arabistan: Ülkenin Kuruluş Günü ile Milli Günü arasında bir çelişki yok

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 09:15
İmam Muhammed bin Suud, 1727’de başkenti Diriye olan ilk Suudi Arabistan devletini kurdu (SPA)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından imzalanan Kraliyet emrine göre, 22 Şubat tarihi her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılacak ve aynı gün resmi tatil olacak.

Tarihçiler, ülkenin Kuruluş Günü ile Milli Günü arasında bir çelişki olmadığını vurguladı.

Tarih uzmanları, “Kuruluş Günü (22 Şubat), İmam Muhammed bin Suud döneminin başlangıcı ve başkenti Diriye olan ilk Suudi devletinin kuruluşunun yıldönümüdür. Milli Gün ise (23 Eylül), ülkenin Kral Abdulaziz bin Abdurrahman tarafından birleştirildiği ve adının ‘Suudi Arabistan Krallığı’ olarak değiştirildiği tarihe karşılık gelir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre kuruluş gününün belirlenmesine ilişkin, tarihçiler bu tarihi, İmam Muhammed bin Suud’un 22 Şubat 1727’de (Hicri 1139) Diriye’de iktidara gelmesinden önceki ve sonraki dönemde meydana gelen bir dizi tarihi olaya dayanarak belirledi.

Kraliyet emrinde ayrıca şu ifadelere yer verildi;

“Kral Selman, bu mübarek devletin derin köklerinden ve üç yüzyıl önce İmam Muhammed bin Suud’un Hicri 1139 (1727) ortalarında, Arap Yarımadası’nda yüzyıllarca süren parçalanmanın ardından başkenti Diriye, anayasası Kuran’ı Kerim ve Resulullah’ın sünneti olan ilk Suudi devletini kurmasından bu yana vatandaşların liderlerine yakın bağlılığı ile gurur duyuyor.”

Kraliyet emrinde, birinci Suudi devletinin sona ermesinden yedi yıl sonra, 1824’de İmam Turki bin Abdullah bin Muhammed bin Suud’un 1891’e kadar süren ikinci Suudi devletini kurduğu ifade edildi.

Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Al Faysal Al Suud’un ise, 1902’de üçüncü Suudi devletini kurmayı ve onu Suudi Arabistan Krallığı adı altında birleştirmeyi başardığı da Kraliyet emrinde belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya