Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya: 3. Piyade Bölüğü Komutanı’na yapılan suikast, Trablus’taki milisler arasında askeri gerginliği artırdı

Libya: 3. Piyade Bölüğü Komutanı’na yapılan suikast, Trablus’taki milisler arasında askeri gerginliği artırdı

Libya Ulusal Ordusu, ülkenin güneyinde 2 DEAŞ unsurunun öldürüldüğünü bildirdi.
Cuma, 28 Ocak, 2022 - 08:30
Stephanie Williams Trablus’ta Libya Ulusal Birlik Hükümeti güçleri Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi (Williams’ın Twitter hesabı)

Libya’nın başkenti Trablus’ta dün Başkanlık Konseyi Başkanlığı’na bağlı ve Ganyu el-Kakli komutasındaki İstikrarı Destekleme Birimi mensubu 2 unsurun nüfuz anlaşmazlıkları sebebiyle 3. Piyade Bölüğü tarafından öldürülmesinin akabinde dün başkent, beklenmedik yeni bir güvenlik gerginliğine tanık oldu. Bu olay, Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) ülkenin güneyindeki El-Katrun kentinin güneyinde yer alan Aside Dağı’nda önceki akşam çıkan çatışmalarda radikal DEAŞ örgütüne bağlı 2 unsurun öldürüldüğünü duyurmasının ardından geldi.

Trablus’un 30 kilometre güneyindeki Verşefana’nın El-Baruniyye bölgesinin girişinde önceki akşam güvenlik kontrolü yapan İstikrarı Destekleme Birimi’ne bağlı devriye unsurları silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu devriye görevindeki iki unsur öldürüldü.  

Saldırının ardından sosyal medyada paylaştığı videolarda Verşefana’nın El-Haşşan bölgesinde askerlerin gövde gösterisi yaptığı görülüyor. Bölge sakinleri şiddetli çatışmaların yeniden başlamasından endişe duyuyor.   

Geçtiğimiz günlerde, Ulusal Birlik Hükümeti’nin kurduğu 111. Tugay’a katılan 3. Bölük askeri araçlarla gövde gösterisi yaptı, buna karşılık İstikrarı Destekleme Birimi ve Muammer ed-Davi komutasındaki 55. Tugay da askeri araçlarla gövde gösterisi yaptı.

3. Piyade Bölüğü daha önce bölük komutanı Remzi el-Lafa’nın öldüğü iddiasını yalanladı ancak geçen hafta suikasta uğradığını doğruladı. Bölük, suikastı düzenleyen tarafın “Canzur kentindeki yasadışı suçlular” olduğunu belirterek, ağır bir misilleme yapmakla tehdit etti.

Öte yandan, El-Katrun Emniyet Müdürlüğü, LUO’nun ülkenin güneyindeki çöl bölgelerinde DEAŞ örgütüne karşı yürüttüğü arama tarama operasyonu sırasında bir askerin hayatını kaybettiğini, buna karşılık 3 örgüt unsurunun öldürüldüğünü aktardı. LUO Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Tümgeneral Halid El-Mahcub, El-Katrun’un güneyindeki Aside Dağı’nda önceki akşam ordu güçlerinin girdiği çatışmalarda 2 DEAŞ unsurunu öldürdüğünü ve diğerlerini de yaraladığını belirtti.

Mahcub yaptığı açıklamada, LUO’nun karadan ve havadan askeri takviye sağladığı Güney Operasyonlar Gücü’ne bağlı çöl devriyelerinin, DEAŞ örgütüne bağlı bir grubun gizlendiği bölgeyi kuşattığını ve örgüt unsurlarıyla çatışmalara girdiğine işaret ederek, operasyon sonucunda bölgede bir muharebe aracı ve mühimmatların ele geçirildiğini bildirdi. Güneydeki operasyonların devam ettiğini söyleyen Mahcub terör örgütü kalıntılarını ortadan kaldırmadan ve örgütün güneydeki yaklaşık iki bin kilometre uzunluğundaki sınır ve çöl bölgesinden faydalanarak işlediği sistematik suçlara son vermeden operasyonların durmayacağını ifade etti.

ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland, önceki gün Libya Ulusal Güvenlik Danışmanı İbrahim Buşnaf ile yaptığı görüşmede, ulusal uzlaşı için en iyi umut olması açısından seçim ivmesini korumanın ve Libya’nın egemenlik ve güvenliğini güvence altına almanın önemini ele aldıklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Libya Özel Danışmanı Stephanie Williams, dün Trablus’ta Ulusal Birlik Hükümeti Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed el-Haddad ile bir araya geldi. Williams, görüşmede Libya askeri kurumların birleştirilmesini ve paralı askerler, yabancı savaşçılar ve yabancı güçlerin Libya’dan çekilmesi sürecini ilerletilmesini hedefleyen çabalara yönelik BM’nin güçlü desteğini dile getirdi.

Williams, Haddad ile görüşmesinde, bölgesel ve uluslararası ortaklarla yaptığı son istişareleri aktardığını belirterek, Haddad’ın LUO Genelkurmay Başkanı Abdurrazık en-Nazuri ile yaptığı son görüşmelerden, istikrarı ve barışı koruma konusundaki kararlılığından övgüyle söz etti.


Editörün Seçimi

Multimedya