Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Askıya alınan Tunus Meclisi anayasa kutlamalarını çevrimiçi yaptı

Askıya alınan Tunus Meclisi anayasa kutlamalarını çevrimiçi yaptı

Özgür Anayasa Partisi: “Gannuşi yetkilerini tehlikeli bir şekilde suiistimal ediyor”.
Cuma, 28 Ocak, 2022 - 08:45
Cumhurbaşkanı Kays Said (Reuters)

Tunus’ta bazı parlamenterler, ‘yeni anayasanın onaylanmasının sekizinci yıldönümü kutlamaları’ çerçevesinde internet üzerinden bir toplantı yaptı. Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’in yetkileri askıya alınmış olduğu için, Nahda Hareketi lideri ve faaliyetleri askıya alınan Tunus Meclisi’nin Başkanı Raşid Gannuşi, ‘video konferans’ yöntemiyle meclis oturumu yapılması çağrısında bulunmuştu.

Dün öğlen saatlerinde gerçekleştirilen oturumda konuşan Gannuşi: “Ülkede meşruiyete yapılan darbe boğucu bir ekonomik krize neden oldu. Bu kriz etkilerini temel malzemelerin tedarikinde ve fiyat artışında gösteriyor. Ayrıca Tunus uluslararası alanlarda yalnızlığa itiliyor. Tüm bunlar sosyal patlamaya giden bir süreci hazırlıyor. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için her kesimin katıldığı ulusal bir diyalog başlatılmalıdır. Cumhurbaşkanının yürütmeye müdahaleleri son bulmalı ve siyasi tutuklular serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Oturuma Nahda, Tunus’un Kalbi ve Kerame partilerine mensup 100’e yakın milletvekili katıldı. Gannuşi 75 milletvekilinin ‘yeni bir oturum düzenlenmesi’ teklifine imza verdiğini, bu durumun Meclis’in hala canlı olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

Öte yandan aralarında Demokratik Akım, Halk Hareketi ve Özgür Anayasa partilerinin olduğu çok sayıdaki siyasi taraf ‘meclis oturumu’ çağrısını boykot etti. Bazı bağımsız milletvekilleri de ‘oturum’ çağrısı almadıklarını ifade etti.  

Özgür Anayasa Partisi, Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi’yi ‘yetkilerini tehlikeli bir şekilde suiistimal etmekle’ suçlayarak kınadı. Özgür Anayasa partisinden yapılan yazılı açıklamada: “Meclis şu anda kapalıdır, dolayısıyla ‘meclis oturumu’ düzenlenmesi prosedürlere aykırıdır. Parti olarak bu sözde ‘oturumdan’ çıkacak hiçbir sonucu tanımadığımızı belirtiriz. Raşid Gannuşi’nin Meclis başkanı görevini kişisel siyasi çatışmalarında kullanması kabul edilemez. Cumhurbaşkanlığı ve Nahda arasındaki siyasi hesaplaşmaların vatanın ulvi menfaatleri ile bir ilgisi yoktur” denildi.

Özgür Anayasa partisinin açıklamasında, ülkedeki siyasi gerilimin tırmandırılmasının, istikrara ve ulusal güvenliğe tehlike arz ettiğine de dikkat çekildi.

Nahda Genel Başkanı Raşid Gannuşi’nin ‘anayasanın onaylanması yıldönümünde’ meclis oturumu yapılması çağrısı, Cumhurbaşkanı Kays Said’in, anayasanın uzmanlar tarafından restore edilmesi için çevrimiçi istişarelerin başlatıldığını duyurmasına müteakip geldi. Gözlemciler bu çağrıyı Gannuşi’nin Cumhurbaşkanı Said’e ‘meydan okuması’ olarak yorumladı.  

Tunus devleti, uzun yıllar süren durgunluğun ardından mali bir kriz yaşıyor. Ancak uluslararası yardımı güvence altına almak için gereken sancılı reformlar, toplumsal huzursuzluğu tetikleyebilir. Tunus devrimini takip eden on yılda, ekonomik koşullara yönelik öfke sıklıkla sokak protestolarına veya protestocularla polis arasında çatışmalara dönüştü. Cumhurbaşkanı Said’in mali destek çağrıları, bağışçılar tarafından kapsamlı bir siyasi, ekonomik reform yapılması şartıyla karşılık bulabilecek.  

Mevcut hükümet kredi bulabilmek için bazı ekonomik mali reformlar yapsa da muhalefet partilerin sert tepkisiyle karşılaştı. Tunus’ta seçimlerin 2022 Aralık ayında yapılması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya