Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya ve ABD, Libya’daki UNSMIL’in görev süresinin uzatılmasını engelledi

Rusya ve ABD, Libya’daki UNSMIL’in görev süresinin uzatılmasını engelledi

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 08:45
Arşiv

Diplomatik kaynaklara göre, Rusya ve ABD Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) BM’nin Libya misyonu olan UNSMIL’in görev süresinin uzatılmasını engelledi.

Moskova, BMGK’nın Libya’ya daha fazla gecikmeden yeni bir Özel Temsilci atamasını isterken, Washington ABD’li Stephanie Williams’ın geçici olarak bu misyonun başında kalmasını istiyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’in istifasının ardından ABD’li diplomat Stephanie Williams’ı danışman olarak atamıştı.

Diplomatlara göre, Slovak olan Kubis’in istifası, Rusya tarafından hoş karşılanmadı.

AFP’nin haberine göre diplomatik kaynaklar, İngiltere’nin UNSMIL’in görev süresinin 15 Eylül’e kadar uzatılmasını öngören bir karar tasarısını BMGK’ya oylamaya sunduğunu bildirdi. Ancak oylama son dakikada süresiz olarak ertelendi.

Rusya’nın kendi önerisini sunmadan önce İngiltere’nin önerisini veto etme niyetinde olduğu için oylamanın ertelendiği bildirildi.

Rusça’nın karar tasarısında BM Genel Sekreteri’nin daha fazla gecikmeden Libya’ya Özel Temsilci ataması talep ediliyor.

Ayrıca, Libya’daki siyasi durumun netleşeceği 30 Nisan’a kadar misyonun uzatılmasını öneriyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir diplomat, “Birleşmiş Milletler üyeleri arasında bu hafta yeniden derinleşen çatlak, Libyalılar için iyiye işaret değil ve Stephanie Williams’a görevinde yardım etmeyecek” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya