Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna ile savaşmak istemediklerini belirten Lavrov: Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak

Ukrayna ile savaşmak istemediklerini belirten Lavrov: Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak

Rusya ve Ukrayna arasında savaş ihtimalini değerlendiren Lavrov, "Biz savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızı kaba şekilde çiğnemeye ve göz ardı etmeye de izin vermeyeceğiz" dedi
Cuma, 28 Ocak, 2022 - 15:00
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (AFP)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, güncel konulara ilişkin Rus radyolarına verdiği röportajda, Rusya ve ABD arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

AFP'nin haberine göre, ABD ve NATO'dan güvenlik tekliflerini yazılı yanıt olarak aldıklarına dikkati çeken Lavrov, bu yanıtlarda rasyonel unsurların olduğunu dile getirdi.

Avrupa güvenliği ile ilgili sorunların çözülmesinin kendileri için önemli olduğunu dile getiren Rus Bakan, güvenliğin başka devletlerin güvenliği pahasına güçlendirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Lavrov, "(Rusya Devlet Başkanı) Putin'in de belirttiği gibi, Avrupa'da güvenliği sağlamak için karşılıklı olarak kabul edilebilir prensipler üzerinde anlaşmaya varma girişimlerimiz başarısız olursa gerekli önlemleri alacağız. Bu önlemler de çeşitli olabilir" ifadelerini kullandı.

ABD ile NATO'dan gelen güvenlikle ilgili cevapları değerlendirdiklerini aktaran Lavrov, "ABD'nin yanıtı, NATO'nunkine göre neredeyse diplomatik etik örneğidir. NATO'dan gelen cevap çok ideolojik ve NATO'nun münhasırlığı, özel misyonu ve amaçları ile doludur. Bu metinleri yazanlar adına utandım" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Ukrayna arasında savaş ihtimalini de değerlendiren Bakan Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızı kaba şekilde çiğnemeye ve göz ardı etmeye de izin vermeyeceğiz" dedi.

Batı, Rusya'nın 2021'in sonundan bu yana Ukrayna sınırına yaklaşık 100 bin askeri seferber ettiğini ve Ukrayna'nın işgali için bir hazırlık yaptığını belirtiyor.

Rusya ise işgali reddederek, NATO'nun 20 yıllık genişlemesi ve Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteğin kendisini tehdit ettiğini düşünüyor.

ABD'nin "müzakere masasına geri dönmesi" çağrısı yapması üzerine Rusya, yanıt vermeye hazırlandığını açıkladı. 

Putin'in Cuma günü iki tarafa 'sakin bir yol' çağrısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme yapması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya