Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Çin’den Kovid-19 kurallarının ABD’li diplomatlar için gevşetilmesini istedi

ABD, Çin’den Kovid-19 kurallarının ABD’li diplomatlar için gevşetilmesini istedi

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 15:00
Pekin Uluslararası Havaalanı (AFP)

ABD, Çin’e yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantinası ve test gereksinimleri gibi katı kuralların ABD’li diplomatlar için gevşetilmesini önerdi.

‘Sıfır vaka’ stratejisini uygulayan Çin, yurt dışından gelen yolculara en az 14 gün zorunlu karantina ve belirli yerlerde yerel karantina uygulanmasını içeren kararlarını uygulamaya devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti’nde diplomatik dokunulmazlıklar ve ayrıcalıkları ihlal eden karantina ve test politikaları konusunda uzun süredir devam eden endişelerimiz var. Bu konuyu burada Washington’da, ayrıca Pekin’de birçok düzeyde Çinli yetkililerle görüştük. Salgın önlemleriyle ve aynı zamanda uluslararası diplomatik normlarla uyumlu bir dizi makul seçeneği kendilerine önerdik” dedi.

Price, ABD’nin Pekin Büyükelçiliği’nin bu endişelere rağmen çalışanlarının sayısını veya operasyonlarını azaltmadığını da bildirdi.

Çin devletine ait Global Times gazetesi, daha önce Washington’u Büyükelçilik personeli veya ailelerinin ülkeden ayrılmasına izin vermeye karşı uyardı.

Haberde, “Çin’den ayrılmaları sadece panik yaratmaya, Çin’in salgın ile mücadelesine iftira atmaya ve Çin’in Kış Olimpiyatları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmasını engellemeye hizmet eder” denildi.

Gazete ayrıca Çin’i ‘dünyanın en güvenli yeri’ olarak nitelendirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde ABD’ye Olimpiyatlara müdahale etmeyi bırakma çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya