Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Afar bölgesinde çatışmaların yeniden başlamasından endişeli

ABD, Afar bölgesinde çatışmaların yeniden başlamasından endişeli

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 15:15
Amhara ve Tigray arasındaki Etiyopya kuvvetleri (Arşiv-AP)

ABD dün, Tigray isyancılarının Afar bölgesinde savaşların yeniden başladığı duyurusundan ‘son derece endişe’ duyduğunu belirtirken, Addis Ababa hükümetinin savaşla ilgili olağanüstü hali (OHAL) sona erdirme kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

AFP’nin haberine göre, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (THKC) geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Afar bölgesine yönelik operasyonlar başlattığını duyururken, barışın geri döneceği umudunu arttıran bir gelişmeyle bölgede kalmaya devam etmede ‘zorlandıklarını’ aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bölgede çatışmaların yeniden başladığına dair haberlerin endişe verici olduğunu belirterek son derece önemli olan insani yardımın teslimatını da engelleyen operasyonları durdurmaları için tüm taraflara çağrılarını yinelediklerini söyledi.


ABD aynı zamanda,  geçtiğimiz Kasım ayında isyancıların başkente ilerlemekle tehdit etmesiyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed tarafından alınan OHAL kararının iptal edilmesini memnuniyetle karşıladı.  Price, yakın bir zamanda parlamenterlerin kararı onaylamasını umduğunu bildirdi.

Sözcü ayrıca, Etiyopya hükümetini OHAL kapsamında tutuklanan herkesi serbest bırakmaya davet etti.

Price açıklamasında, kısa süre önce Addis Ababa’yı ziyaret eden iki ABD yetkilisinin, Abiy’i ‘düşmanlıkları sona erdirerek, ateşkes müzakeresi yaparak, tüm tutukları serbest bırakarak, insani yardımların erişiminin yeniden garanti edilmesi ve kapsamlı bir ulusal diyalogun temellerini atarak barış için mevcut bir fırsat olduğuna inandıkları şey konusunda cesaretlendirdiklerini’ söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya