Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA, Falcon 9 roketinin Ay ile çarpışmasının neden olacağı krateri izleyecek

NASA, Falcon 9 roketinin Ay ile çarpışmasının neden olacağı krateri izleyecek

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 15:30
Ayın görüntüsü (AFP)

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait bir füzenin ikinci katının Mart ayında Ay ile çarpışması sonucu oluşacak kraterin izleneceğini bildirdi.

SpaceX, 2015 yılında Falcon 9 adlı roketini iklim gözlem uydusu Deep Space Climate Observatory’nin (DSCOVR) yörüngeye oturtulması için fırlatmıştı. 

Roket, dünyaya dönecek yeteri miktarda yakıta sahip olmadığı için yaklaşık 7 senedir uzay boşluğunda savruluyordu.


NASA Sözcüsü, çarpışmanın 4 Mart 2022’de gerçekleşmesinin beklendiği bildirerek, çarpışmanın yaratacağı patlamanın Dünya’dan gözlemlenemeyeceğini ancak patlama sonrasında oluşacak kraterin bilim insanları tarafından incelenebileceğini söyledi.

Sözcü, yaklaşık 4 ton ağırlığındaki roketin oluşturacağı krateri bulmanın zor olacağını, bu sürecin haftalar, belki aylar alabileceğini belirterek, bunun ilginç bir araştırma fırsatı sunduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya