Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail BM İnsan Hakları Konseyi’ni sabote etmeye çalışıyor

İsrail BM İnsan Hakları Konseyi’ni sabote etmeye çalışıyor

"Apartheid Devleti" ile tanımlanma endişesi İsrail Dışişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi
Cuma, 28 Ocak, 2022 - 13:15
İsrail güvenlik güçleri bu ay Necef'deki Sav el-Atraş köyünün ağaçlandırılmasına karşı düzenlenen bir gösteri sırasında bir Arap vatandaşını tutukladı (Reuters)

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik son savaşını araştırmak için kurduğu araştırma komitesinin meşruiyetini baltalamak için bir plan hazırladı.

Tel Aviv'deki siyasi kaynaklar, "bu planın son derece gizli tutulduğunu" söyledi. İsrail’den yayın yapan "Walla" web sitesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı yakında bu kampanyayı uluslararası ölçekte uygulamaya başlayacak ve komitenin İsrail politikasına ilişkin kararlarını sorgulayacak. Soruşturma komitesinin çalışmalarını ertelemeyi hedefleyen Bakanlık ayrıca komisyondaki kararların ertelenmesi veya engellenmesi için çalışacak ve önümüzdeki Mart ayında toplanacak olan komiteye karşı çalışmalarını yoğunlaştıracak.

Üst düzey İsrailli yetkililer, komitenin işgal altındaki Filistin topraklarındaki durumu sert bir şekilde ele alabileceği konusunda endişe taşıyor. İsrail tarafı, Filistinlilerin yaptığı gibi komitenin de İsrail’i "apartheid devleti" olarak nitelemesinden endişe ediyor.

Kampanya, Batı ülkelerinde İsrail askerlerine yönelik herhangi bir yargılamanın ittifaklara katılan ve son zamanlarda Irak, Afganistan, Suriye, Libya, Yemen ve diğer ülkelerde birçok operasyon gerçekleştiren Amerikan askerlerinin ve Batı ülkelerindeki diğer askerlerin yargılanmasına kapı aralayacak.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Gazze'deki savaştan sonra geçen Mayıs ayında komitenin kurulmasını onayladı. Komitenin kurulmasından önce ve sonra Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'teki Bab el-Amud'da işgal askerleri ile protestocu vatandaşlar arasında gerginlik ve kanlı çatışmalar yaşandı. Arap kasaba ve şehirlerinde ve Yahudiler ile Arapların ortak yaşadığı bölgelerde de gerginlik ve çatışmalar yaşandı.

Komitenin başkanlığını Birleşmiş Milletler Eski İnsan Hakları Yüksek Komiseri Nay Philae yapıyor. Güney Afrikalı bir yargıç olan Philae, 2008'den 2014'e kadar İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini yürütmüştür.  Komitede Hindistan'dan Mellon Kothari ve Avustralya'dan Chris Sidoti isimli iki uluslararası hukuk ve insan hakları uzmanı yer alıyor. İlk kez bir komite İsrail içinde Batı Şeria, Gazze ve Kudüs'te yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmak için çalışacak.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail büyükelçiliklerine gönderdiği raporda, tek taraflı bir komite olması ve üyelerinin İsrail'e karşı olması nedeniyle komiteyle işbirliği yapmayacağını, komiteden ve üyelerinden meşruiyetin kaldırılması gerektiğini söyledi. Önceki İsrail hükümetleri geçmişte savaş suçlarını ve İsrail'in savaş suçu işlediğinden şüphelenilen olayları araştırmak için kurulan komitelerin üyelerine karşı harekete geçmişti.

Söz konusu komitelerin üyelerinin bazıları siyasi şantaja maruz kaldıklarını söylerken işbirliği yapmayı reddedenlerin “Yahudi düşmanlığı ve antisemitizm” suçlamasıyla itham edildiğini ifade ettiler.

Komitenin kararının önümüzdeki Haziran ayında yayınlanması ve önümüzdeki Eylül ayında yapılacak yıllık genel oturumda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunulması bekleniyor. Siteye göre İsrail, Birleşmiş Milletler'e bağlı bir organ tarafından "apartheid" şeklinde nitelenmenin "ABD ve Batı'daki diğer ülkelerdeki liberal toplumlar arasındaki konum ve imaj açısından çok olumsuz bir etkisi olacağından" endişe ediyor.

Bakanlık, dünyanın dört bir yanındaki büyükelçiliklerine gönderdiği gizli bir diplomatik raporda, İsrail'in "tek taraflı görev süresi ve üyelerinin İsrail'e karşı ilan ettiği pozisyonlar nedeniyle" soruşturma komitesi ile iş birliği yapılmadığını açıkladı.

Söz konusu rapor, İsrail Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Amir Weisbrod tarafından gönderildi.

Weisbrod soruşturma komitesiyle ilgilenmenin “2022 yılı için Birleşmiş Milletler ile ilgili her şeyde dışişleri bakanlığının önceliklerinin başında” olacağını yazdı. Weisbrod, "Temel amaç, komiteyi, üyelerini ve sonuçlarını gayri meşru kılmak ve daha sonra kararlarını engellemektir" diye ekledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in, komite önünde, "İsrail'in Gazze'ye yönelik ölümcül saldırılarının savaş suçu teşkil edebileceğini" ve "Hamas" hareketinin "İsrail'e füze ateşleyerek uluslararası insancıl hukuku" ihlal ettiğini belirtti. İsrail, komitenin bu konuda yaptığı olağanüstü özel oturumda kabul ettiği kararı reddetti ve komiteyle işbirliği yapmayacağını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya