Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ketaib Partisi Eski Başkanı Sami Cemayel: Lübnanlılar, İran'dan emir alan yasadışı bir örgüte rehin

Ketaib Partisi Eski Başkanı Sami Cemayel: Lübnanlılar, İran'dan emir alan yasadışı bir örgüte rehin

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 13:30
Müftü Şeyh Abdullatif Deryan, dün istifa eden Ketaib Partisi Başkanı Sami Cemayel Kataib Partisi heyetini kabul etti

Müftü Şeyh Abdullatif Deryan, istifa eden Lübnan Ketaib Partisi Başkanı Sami Cemayel ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cemayel, “Müftü efendi ile görüşmemiz güzel bir fırsattı. Kendisi büyük bir ulusal vicdana sahip olan ve tüm hassas konuları çok fazla ılımlılık ve açıklıkla ele alan bir Lübnan ulusal merciidir. Dar’ul Fetva’nın oynadığı rolü ve şehitlerin Lübnan'ı savunmak için yaptıkları tüm fedakarlıkları büyük bir muhabbet ve takdir ile karşılıyoruz. Bugün tehlikede olduğunu düşündüğümüz bu Lübnan varlığına ve Lübnan kimliğine sarılmalıyız” açıklamalarında bulundu.

Cemayel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hassas durumda, Başbakan Hariri'nin attığı adımdan sonra Dar’ul Fetva’nın çizgisini bilmek bizim için önemli. Tüm Lübnanlıların bildiği gibi, Başbakan Hariri ile siyasi yaklaşım ve son yapılan düzenlemeler konusunda temel bir farklılığımız var. Başkanlık anlaşmasının son yıllarında Başbakan Hariri ile aramızdaki tüm farklılıklara rağmen siyasi faaliyetlere askıya almasının bir hata olduğunu söyledik. Diğer yandan Müstakbel Hareketi'nin Başbakan Refik Hariri döneminden bugüne kadar somutlaştırdığı ılımlılık, hiç şüphesiz ülkenin temel ihtiyacıdır. Bu ılımlılığın Lübnan kimliğinin, Lübnan aidiyetinin ve Lübnan vatandaşının inşasına olumlu yansıdığına şüphe yoktur. Müstakbel Hareketi ve Başkan Saad Hariri'nin benimsediği ‘şiddeti bir kenara bırakma politikasının’ bizim için çok önemli bir nokta olduğuna şüphe yok.”

Gün geçtikçe tüm Lübnanlılara dayatılan ve bir oldubitti haline gelen ülkenin milislere teslimi politikasını eleştiren Cemayel, “Devlet kurumları ülkeyi kontrol eden bu milislerin insafına kalmış durumda. Ne yazık ki, ülke ile ilgili kararı Lübnan ile ilgisi olmayan ve dış güçler tarafından kontrol edilen milisler veriyor. Bunu söyleyen sadece biz değiliz, kendileri de söylüyor. Lübnan halkı, İran adlı yabancı bir ülkenin komutasında olan Lübnan'daki yasadışı bir örgütün rehini. Gerçek bu, Lübnan halkı da devletin kaynaklarını günlük olarak yağmalayan bu örgütle iş birliği yapan ve onunla beraber hareket eden siyasi bir mafyanın rehinesidir. Lübnan halkının direnmesi ve yüzleşmesi gerekiyor ve elimizdeki tek barışçıl yöntem, tüm kusurlarıyla birlikte seçimler” değerlendirmelerinde bulundu.

 Kuveyt Dışişleri Bakanı'nın yürüttüğü Arap girişimiyle ilgili olarak Cemayel, “Bunu ciddi ve temel bir girişim olarak görüyoruz ve Lübnan hükümetinin bu girişimi hafife almasına şaşırıyoruz. Konu Bakanlar Kurulu'na götürülmedi ve Lübnan devleti de bu konuyu ele almayacak. Bugün Lübnan'ın Arap Körfezi ülkelerinde çalışan yüz binlerce Lübnanlıya güvence vermek için başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyaya şeffaflığını yeniden belirtmesine şiddetle ihtiyacımız var. Arap ülkelerine hakaret eden herkes bu inisiyatife veya zaman kaybetme girişimine olumsuz cevap verecektir. Arap ülkelerini her gün aşağılayan partilerin, Lübnan'ın egemenliğini ihlal ettikleri bir dönemde, Lübnan'ın egemenliğini geri getirecek bir girişimi kabul etmelerini nasıl isteyebilirsiniz? Bu girişim, devletin egemenliğinin yeniden sağlanmasının yanı sıra, 1559 ve 1701 sayılı uluslararası kararların uygulanmasını açıkça şart koştu. Söz konusu girişim Lübnanlıların hayali ve bizim için asıl hedef olan tüm Lübnan topraklarında hakimiyeti sağlamak. Elbette, bunu ihlal eden, girişime müsamaha göstermeyecektir” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya