Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Ekonomi Bakanı Useyli: Ekonomik atılım bekliyoruz

Filistin Ekonomi Bakanı Useyli: Ekonomik atılım bekliyoruz

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 14:00
Avrupa Birliği ile Fransa ve Almanya hükümetleri arasında Filistin bankalarıyla 200 milyon avro değerinde anlaşmaların imzalandı (WAFA)

Filistin Ekonomi Bakanı Halid el-Useyli, Filistin Yönetimi’nin bu yılın ortasından önce ekonomik atılıma tanık olmasının beklendiğini açıkladı.

Useyli, resmi Filistin radyosuna yaptığı açıklamada, Başbakanı Muhammed İştiyye’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Ramallah'taki Ulusal Ekonomik Kalkınma Ekibi toplantısına başkanlık ettiği sırada son yılların en kötü mali krize ilişkin iyimser göstergelerin varlığını doğruladı. Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre bu yılın ilk çeyreğinden sonra Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin Filistin bütçesine mali yardıma devam etme vaatleri ışığında ‘Filistin Yönetimi’nin mali durumu için beklenen bir atılım hakkında büyük bir iyimserlikle konuştuğunu’ söyledi.

Filistin Yönetimi, 2021 yılı boyunca Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki 140 bin çalışanının maaşlarını ödemek için mücadele etti. Son iki ayda Filistin Yönetimi, çalışanlarına maaşlarının yüzde 70 ila yüzde 80'ini ödedi. Filistin, bütçesine yapılan ve 2013 yılından geçen yıla kadar devam eden 1,3 milyar dolarlık uluslararası yardımın, 129 milyon dolara keskin bir şekilde düşüşünden şikayet ediyor.

Öte yandan Useyli, Avrupa Birliği, Fransa ve Almanya hükümetleri ve mali kurumları, Fransız Kalkınma Ajansı ve Alman Kalkınma Bankası arasında 200 milyon avro değerinde birçok Filistin bankasıyla imzalanan anlaşmaların önemini vurguladı. Bu anlaşmaların Filistin ekonomisindeki çeşitli sektörler için özellikle de koronavirüs (Kovid-19) salgını ve alternatif enerji alanlarının krizinden etkilenen özellikle küçük işletmeler ve özel sektör kurumlarında önemli ve hayati bir destek kaynağı oluşturduğunu söyledi. Bu anlaşmaların Filistin özel sektörü için finansman kaynakları sağlayacağını ve özellikle yenilenebilir enerji alanında Filistin topraklarındaki yatırım alanlarının artmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre imzalanan anlaşmanın yüzde 90'ı kredi ve kredi garantisi olarak, yüzde 10'u ise Filistin özel sektörüne yönelik ve bankalar aracılığıyla hibe olarak dağıtılacak. Finansman, ekonominin çeşitli sektörlerinde binlerce Filistinli şirketin yeni yatırımlarına olanak sağlayacak. Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve çevre projelerine yatırım yapılmasına imkan sunup, Filistin'in yeşil ekonomik dönüşümünü destekleyecek ve enerji bağımsızlığını geliştirecek. Bu, aynı zamanda Kovid-19 salgınından ağır şekilde etkilenen şirketlerin toparlanmasına yardımcı olacak ve turizm ve konaklama gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler için likiditeye erişimi genişletecek.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Sven Küehn von Burgsdorff, anlaşmaların, bir yıl önce başlatılan ve Filistin'deki Avrupa yatırımını daha iyi çekmek için kurulan siyasi bir forum çerçevesinde yapıldığını belirtti. İmzalanan anlaşmaların ‘Filistin ekonomisinin fizibilitesine olan güvenin bir göstergesi olduğunu ve bunun, onun salgının ekonomik yansımaları da dahil olmak üzere son zamanlardaki birçok krizden dayanıklılığını ve toparlanma kabiliyetini gösterdiğini’ ifade etti.

AB-Filistin Yatırım Platformu, AB ve Filistin hükümetleri tarafından yatırımla ilgili politika diyaloğunu geliştirmek ve Filistin'deki birçok aracı aracılığıyla AB’nin Yabancı Yatırım Planı tarafından sunulan yatırım fırsatlarını belirlemeye, öncelik sırasını düzenlemeye, koordine etmeye ve geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla kuruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya