Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve Rusya arasındaki gerilim, nükleer silaha başvurma riskini arttırıyor

ABD ve Rusya arasındaki gerilim, nükleer silaha başvurma riskini arttırıyor

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 17:15
Ukrayna sınırına yakın Rus askerleri (Reuters)

Uluslararası Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Kampanyası (ICAN) Başkanı Beatrice Fihn, AFP'ye verdiği röportajda, Ukrayna konusunda Rusya ile ABD arasındaki gerginliğin nükleer silahlara başvurma ve küresel bir felakete yol açma riskini artırdığını söyledi.

Fihn önceki gün yayınlanan röportajında, “Bir veya daha fazla nükleer devletin taraf olduğu herhangi bir çatışma çok ciddi bir mesele” ifadelerini kullandı. Rusya ile ABD arasında tansiyon yükselirken, Washington, Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden endişe duyuyor. Rusya ise Ukrayna sınırına asker yığmasına rağmen iddiaları reddediyor.

Durumun bir an önce sakinleşmesi gerektiğini söyleyen Fihn, artan güvenlik endişesi ortamında tansiyonun gerilebileceğini kaydetti.

Rusya sınırına yerleştirilen nükleer silahlara da atıfta bulunan Fihn, işlerin kontrolden çıkmasından endişe ettiğini söyleyerek, aynı zamanda Avrupa konuşlandırmasının da büyük çaplı bir çatışma durumunda hedef haline gelebileceğini aktardı.

Fihn, “Şimdi savaşa girme ve tehdit etme zamanı değil… Bunun yerine bir masa etrafına toplanıp pazarlık yapmak gerek” dedi.

Yetkili, durumun genel olarak nükleer silahsızlanmayı teşvik etmenin gerekliliğini gösterdiğini düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya