Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bağdat Uluslararası Havaalanı’na yönelik saldırıya Kazımi’den tepki: Irak’ın itibarını zedelemeye yönelik yeni bir girişim

Bağdat Uluslararası Havaalanı’na yönelik saldırıya Kazımi’den tepki: Irak’ın itibarını zedelemeye yönelik yeni bir girişim

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 17:30
Bağdat havaalanındaki bir uçak, füze saldırısında hasar gördü (Reuters)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Bağdat Uluslararası Havaalanı’na düzenlenen füze saldırısından saatler sonra, ülkelere Irak’a gidiş gelişlere kısıtlama getirmemeleri yönünde çağrıda bulundu.

Uluslararası Koalisyon tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Bağdat Havalanı’nın sivil kanadına 6 füzeyle saldırı düzenlendi.

Saldırı sonucu Irak Havayolları’na ait sivil bir uçakta hasar oluştu ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir istihbarat yetkilisi, “Füzeler, başkentin batısındaki Ebu Gureyb bölgesindeki bir tarım alanından fırlatıldı” dedi.


Başbakan Kazımi saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Bağdat Uluslararası Havaalanı’nı füzelerle hedef almak, sivil uçaklara ve havaalanı pistine zarar vermek, bölgesel ve uluslararası düzeyde yeniden kazanmaya çalıştığımız Irak’ın itibarını zedelemeye yönelik yeni bir girişim” dedi.

Başbakan ayrıca, saldırının iç güvenlik konusunda bir şüphe atmosferi yaymaya yönelik bir girişim olduğunu ve Irak Havayolları’nın çalışmalarını baltalama amacı taşıdığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Yardım Misyonu (UNAMI) ise, kınamakla yetinmek yerine saldırıya karışan tarafları ifşa etme çağrısında bulundu.


UNAMI’nin açıklamasında, sonuncusu Bağdat Uluslararası Havaalanı’na yapılan füze saldırısı olmak üzere, Irak’ta siyasi partilerin ofislerinin yanı sıra ticari kuruluşların hedef alındığı saldırı dalgasından ciddi endişe duyulduğu ifade edildi.

Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Ammar el-Hekim, havaalanının hedef alınmasıyla ilgili derhal soruşturma açılması çağrısında bulundu ve hükümeti hayati tesislerin güvenliğini sağlamak için istihbarat çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdı.

Kürdistan Demokratik Partisi liderlerinden Bangen Rekani, Twitter hesabından saldırıya tepki göstererek, “Bizi terör cehaletine geri götürdüler” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya