Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya ateşkesi kabul edip Ukrayna’dan çekilirse yaptırımlar kaldırılabilir

İngiltere: Rusya ateşkesi kabul edip Ukrayna’dan çekilirse yaptırımlar kaldırılabilir

Pazar, 27 Mart, 2022 - 11:30
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss (AFP)

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın ateşkesi kabul etmesi ve Ukrayna’dan seçilmeyi kabul etmesi halinde Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılabileceğini söyledi.

Truss, Sunday Telegraph’a verdiği röportajda, Rusya’nın tam bir ateşkes, geri çekilme ve Ukrayna’ya karşı daha fazla saldırganlık olmayacağına dair taahhütlerde bulunması halinde yaptırımların kaldırılabileceğini dile getirdi.

Bakan, Rusya’nın yeni bir saldırısı halinde bu yaptırımların yeniden uygulanabileceğine dikkat çekti.

Olası barış görüşmelerine yardımcı olmak için Dışişleri Bakanlığı’nda bir müzakere birimi kurulduğunu söyleyen Truss, Rusların müzakere konusunda ciddi olmaları durumunda bunun faydalı olacağı konusunda uyardı.

İngiliz hükümeti, Rusya ve Belarus’ta yaptırım uygulanan kişi ve kurum sayısının binin üzerine çıktığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, Rusya’ya yönelik yaptırımların kalıcı olacak şekilde tasarlanmadığını, Moskova’nın eylemlerini değiştirmesi halinde kaldırılabileceklerini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya