Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’deki ailelere 100 milyon doların üzerinde ek destek

Yemen’deki ailelere 100 milyon doların üzerinde ek destek

Pazartesi, 11 Nisan, 2022 - 10:00

Yemen, Dünya Bankası'nın alt kuruluşu Uluslararası Kalkınma Birliği’nden (IDA) sosyal korumayı artırmaya, yeni tip koronavirüs pandemisi ve iklim değişikliğinden etkilenen Yemenli aileleri desteklemeye yönelik ek destek aldı. Yapılan açıklamalar Yemen’de beş yaş altı iki milyondan fazla çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle acil tedavi görmesi gerektiği yönünde.  

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Yemen Ofisi, IDA’nın gıda güvenliği, çatışma, koronavirüs ve iklimle ilgili sorunlardan etkilenen Yemenli ailelere sosyal korumayı ve desteği artırmak için 108 milyon dolar ek destek sağladığını bildirdi.

UNDP tarafından yapılan açıklamada, IDA’nın Aralık 2020 de başlatılan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın Acil Sosyal Korumayı Güçlendirme Projesi'ne yönelik 169,4 milyon dolarlık destek paketinden bir milyon Yemenli yararlanacağı kaydedildi.

Yemen'de yüksek düzeyde akut gıda güvensizliğinden mustarip 17 milyonu aşkın kişi bulunuyor. Yedi yıldan fazla süredir devam eden çatışma, yoksulluk ve yerinden edilme, önemli kamu sektörlerinde hizmetleri ciddi şekilde engelledi ve ekonominin çökmesine neden oldu. Açıklamada, Yemen'de çocukların yetersiz gelişimine dikkat çekilerek tükenmişlik oranının dünyanın en yüksek seviyeleri arasında yer aldığı vurgulandı. Yaklaşık 2,2 milyon çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle acil tedaviye ihtiyacı olmasının Yemen’in gelişimi için uzun vadeli bir risk olduğu anlamına geldiği kaydedildi.

UNDP Yemen Mukim Temsilcisi Auke Lottsman açıklamasında “Yemenli çocukların güçlü sağlığı, uzun vadeli refah ve on yıllar boyunca daha parlak bir gelecek demek” ifadelerini kullanarak UNDP’nin beslenme için nakit destekte bulunarak sağlık ve beslenme eğitimi yoluyla Yemen'deki akut yetersiz beslenmedeki endişe verici artışa verilen yanıtın etkisini korumayı ve genişletmeyi amaçladığını belirtti. Lottsman ayrıca 153 binin üzerindeki yetersin beslenen kadın  ve çocuğun projenin gıda programından yararlanacağını söyledi.

Programda tarım arazisi, sulama sistemleri, kırsal bölgelerdeki yolların onarımı, su ve sanitasyon başlıklarda rehabilitasyona odaklanacak.

Program gıda güvencesi olmayan ailelerin geçim kaynaklarını destekleyerek, gıda masraflarını ve diğer temel ihtiyaçları karşılamak için yaklaşık 122 bin Yemenliye nakit para sağlayacak. Proje aynı zamanda selleri önleme, arazileri koruma, sulama kanalları ve su koruma alanlarındaki toplumsal yatırımlar yoluyla iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı da amaçlıyor.

Dünya Bankası Fonu ayrıca hibeler ve teknik yardım yoluyla finansmana erişimin artırılmasına ek olarak Yemen genelindeki yaklaşık 8 bin küçük işletmeye de ekonomik destek sağlayacak. Bu adım, yerel işletmelerin faaliyetlerine devam etmelerine, mal ve hizmetlerini sunmayı sürdürmelerine ve istihdam yaratmalarına yardımcı olacak.

Dünya Bankası’nın Uluslararası Kalkınma Birliği için 400 milyon dolarlık Yemen Acil Kriz Müdahale Projesi'nin başarısının üzerine BM’den yapılan açıklamada, IDA ile Dünya  Bankası'nın Yemen'de sosyal yaşamı korumaya, koronavirüs salgınına müdahale etmeye ve gıda güvenliğini güçlendirmeye yönelik bir projeye imza attığı belirtildi. Açıklamada ayrıca acil durum müdahalelerini artırmak ve sosyal yaşamı koruma çalışmalarında, nakit transferler yoluyla gıda güvenliği direnci, geçim kaynaklarının geri kazanılması ve temel hizmetlerin sağlanmasını desteklemek için mücadele ve dayanıklılık için yürütülen projelere değinildi.

BM Kalkınma Programı ile Yemen'deki Dünya Bankası arasındaki stratejik ortaklık, milyonlarca Yemenlinin savaş, iklim değişikliği ve Kovid-19 pandemisinin neden olduğu krizlerin üstesinden gelinmesine de yardımcı oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya