Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrailli General Binder, Hizbullah'ın orduya dönüştürülmesini olumlu buluyor

İsrailli General Binder, Hizbullah'ın orduya dönüştürülmesini olumlu buluyor

Cumartesi, 23 Nisan, 2022 - 08:45
Shlomi Binder. (Vikiveri)

Lübnan sınırında son yıllarda konuşlu İsrail güçlerini komuta eden İsrailli general Shlomi Binder, ordusunun kuzeydeki caydırıcı gücünün önemli bir bölümünü iki yeni husus üzerine inşa ettiğini açıkladı. Bunlardan ilki Hizbullah'ın konumunda gerilemesi ve Lübnan’da ulusal görüş birliğini kaybetmesi, ikincisi de Rusya’nın Ukrayna'daki deneyimi.

Önümüzdeki hafta sınır görevini tamamlayarak tuğgeneral rütbesine terfi edecek ve Genelkurmay Başkanlığı’nda merkezi bir görev üstlenecek olan Galil Tümeni komutanı Shlomi Binder, İsrail ordusunun Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminden önemli dersler çıkarmaya çalıştığını belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir buçuk aydan fazla bir süredir yıkıcı bir savaş yürüten Ruslar, ciddi uluslararası eleştirilere, sert ekonomik yaptırımlara ve uluslararası kuruluşlardan kovulmaya aldırış etmiyor. Operasyonlarını kararlılıkla sürdürüyorlar.” 

Basına konuşan Binder, Hizbullah’ın düzenli ordu düzeyinde bir terör örgütü olduğunu, yalnızca İsrail’den darbe alan ‘yalın ayaklardan’ oluşan bir ordu olarak nitelendirilemeyeceğini vurguladığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Birçok gelişmiş silahı bulunan Hizbullah, İran ve Suriye güçleri ile birlikte Suriye'deki savaşlara katılması dolayısıyla ciddi bir savaş deneyimine sahip. Rıdvan Kuvvetleri son yıllarda Hizbullah'ta seçkin bir komandoya sahip. Ellerinde 2006'da sahip olmadıkları muharebe araçları, özellikle de bölgemize yönelik bir saldırı planı ve kabiliyeti bulunuyor.Kendi cephemize yönelik ateş gücünü genişlettiler. İsrail ordusunun olası bir manevrası karşısında savunma yeteneklerini geliştirdiler. Hizbullah’ı yan bir örgüt statüsünden ordu konumuna geçtiğine dair bariz işaretler var. Bunlar arasında bir noktaya özgü saldırı veya öz savunma kabiliyetinin yanısıra kapsamlı saldırı oluşumlarının gelişmesi yer alıyor. Bu bizim için her zaman kötü sayılmaz. Zira ordu haline geldiği ve sabit kalıplar oluşturduğu takdirde bizim tarafımızdan saldırı için daha da hedef haline gelecekler. Bir ordunun güç biriktirmesi için hareket etmesi gerekir. Böylece ayak izleri bırakır. Bu bağlamda Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın dengeli ve akılcı, hesap yapmadan risk almayan bir insan olduğunu belirtmek gerekir. İsrail'e bir saldırıda bulunduğu takdirde kendisine, Hizbullah'a ve Lübnan devletine nasıl bir felaket getireceğini iyi biliyor. Ancak aynı zamanda her gün cephede bulunan bir komutan olarak şunu da biliyorum ki sürprizler olabilir. Beklenmedik hamleler yapılabilir. Her zaman tetikte ve endişeliyiz. Gerçekliğin sıfırdan 100'e hızlıca sıçrayabileceğinin farkındayız.”

Hizbullah'ın Lübnan'da değişen gerçekliğinin İsrail'e olumlu yansıdığını öne süren Binder, bu durumun rakibin zayıf noktası olduğunu kaydetti.  Binder sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hizbullah, Şii Müslümanlar arasında dahi fikir birliği sağlamıyor. İçte muhalefet mevcut. Hizbullah’ın bu grubu açıkça eleştiren muhalifleri öldürmesi debuna kanıt teşkil ediyor.”

Binder buna, Hizbullah’a ve mezhepçiliğe yönelik sert eleştirileriyle tanınan Şii aktivits Lokman Slim’in Şubat 2021’de öldürülmesi örneğini verdi.

Ülke şiddetli bir siyasi ve ekonomik kriz içerisindeykenHizbullah'ın İran'ın Lübnan üzerindeki etkisini genişlettiğini söyleyen Binder, İran’ın uluslararası yaptırımlara tabi olduğu halde Hizbullah'a yardımda bulunmaya devam ettiğini vurguladı. Hizbullah savaşçılarının Lübnan ordusu üyelerinden daha iyi maaş aldığına dikkat çeken general konuya dair şunları söyledi:

“Lübnanlı bir general, sıradan bir Hizbullah savaşçısı gibi ayda 500 dolar kazanıyor. Lübnan halkı, İran'ın İsrail'e karşı savaşında Hizbullah'ı kullandığını, ateşle oynamaya ve bize karşı bir savaş başlatmaya hazır olduğunu biliyor. Bunun bedelini Lübnanlılar ödeyecek. Bu nedenle birçoğu umutsuz halde. Bu durum dolayısıyla yaklaşık 200 bin Lübnanlı vatanını terk etti. Lübnanlılar bir de elektrik, su ve gıda sorunlarından muzdarip. Ancak Hizbullah destekçilerinin karşılaştığı sorunlar daha az. Bu, partinin hem Şiiler hem de Şii olmayanlar arasındaki popülerliğini kaybetmesine neden oluyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya