Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah, top mermisi ve mayın üretimi için Humus kırsalında atölyeler kuruyor

Hizbullah, top mermisi ve mayın üretimi için Humus kırsalında atölyeler kuruyor

Cumartesi, 23 Nisan, 2022 - 14:45
Humus'un Hamidiye semtinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e bağlı güçler (Arşiv-Reuters)

SOHR, son zamanlarda Hizbullah’ın İran Devrim Muhafızlarından uzmanların gözetiminde Suriye'nin en büyük ikinci silah deposu olarak kabul edilen Humus'un güneydoğu kırsalındaki stratejik Mahin bölgesinde silah ve mühimmat depoları için topçu, füze mermileri, mayın üretimi ve her türlü insansız hava aracı ve silahın bakımı için atölyeler kurduğunu açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) konuşan kaynaklar, Humus kırsalındaki Mahin kasabasının sakinlerinin rejim ve İranlı milislerin 2017 yılının başlarında Rus hava desteğiyle bölgeyi kontrol altına almasının ardından İran saflarında çalıştığını söyledi.

Kasım 2013'te muhalif gruplar Mahin askeri depolarının kontrolünü ele geçirdi. Bu durum, muhaliflerin büyük miktarlarda hafif, orta ve ağır silah ve mühimmat ele geçirmesine yol açtı. Ekim 2015 de ise Mahin kasabası ve bölgedeki depoların kontrolü DEAŞ’a geçti. 2017’nin başlarında Rus hava unsurları ve İranlı milislerin desteğiyle Mahin ve depolar üzerindeki kontrol yeniden rejimin eline geçti.

Rus kuvvetleri nedeni bilinmeyen sebeplerle Humus'un doğu kırsalındaki Palmira Askeri Havalimanı'ndan tamamen çekildi.

Kaynaklar, Palmira Havalimanından ayrılan Rus helikopterleri ve kuvvetlerinin, Humus kırsalındaki T-4 Havalimanı'na yöneldiğini ve Palmira Askeri Havalimanı'nın Hizbullah ve İran'a bağlı milislerin kontrolüne geçtiğini söyledi.


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya