Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali: Eski Fransız üssü yakınında toplu mezar bulundu

Mali: Eski Fransız üssü yakınında toplu mezar bulundu

Pazartesi, 25 Nisan, 2022 - 09:45
Fransız ordusunun paylaştığı ve tarih belirtmediği görüntülerde, Rus paralı askerlerin Mali’deki Gossi Üssü yakınına ceset gömdüğü iddia ediliyor (AP)

Mali ordusu akşam yaptığı açıklamada Fransız ordusunun 4 gün önce ülkenin kuzeyinde teslim ettiği Gossi Üssü yakınında toplu mezar bulunduğunu bildirdi.

Bu açıklama, Fransız ordusunun Rus paralı asker grubu Wagner'i manipülasyon yapmakla suçlamasından saatler sonra geldi. Fransız ordusu, Rus paralı askerler olduğunu iddia ettiği kişilerin Gossi Üssü yakınında ceset gömdüğü görülen görüntüler paylaştı ve Fransızları arkasında toplu mezar bırakmakla suçlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Mali Orduları Genelkurmay Başkanlığı önceki gün yaptığı açıklamada, “Daha önce Fransız Barkhane Gücü’nün bulunduğu kamptan uzak olmayan bir toplu mezarda ileri derecede çürümüş halde cesetler bulundu. Cesetlerin ileri derecede çürümüş hali, bu toplu mezarlığın üssün teslim edilmesinden uzun zaman önce var olduğuna işaret ediyor. Bu nedenle, bu eylemin sorumluluğu hiçbir şekilde Mali Silahlı Kuvvetleri’ne atfedilemez. Toplu mezarla ilgili tüm detayların ortaya çıkarılması için soruşturma açılacak” denildi.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı, salı günü yaptığı açıklamada, Gossi Üssü’nü teslim etmesi münasebetiyle Fransız ordusunun itibarını zedelemeyi hedefleyen ‘medya saldırıları’ beklediği uyarısında bulundu. Fransız ordusunun drone ile kaydettiği ve Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) perşembe akşamı ulaştığı videoda, cesetlerin üzerlerini kumla örtmeye çalışan askerler görülüyor. Fransa Genelkurmay Başkanlığı, bu durumu ‘medya savaşı’ olarak nitelendirdi.

Fransız ordusu Şubat ayında ilan ettiği Mali’den çekilme kararı kapsamında, 300 Fransız askerinin bulunduğu Gossi Üssü’nü salı günü resmi olarak Mali Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etmişti. Mali’de iktidarda olan Askeri Konsey ile Fransa arasında ilişkilerin kötüleşmesinin ardından Paris, Şubat ayında Mali’den çekilme kararı almıştı. Batılılar Mali Askeri Konseyi’ni Wagner grubundan hizmet almakla suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya