Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus yargısından batan Xelos gemisinin mürettebatı hakkında gözaltı kararı

Tunus yargısından batan Xelos gemisinin mürettebatı hakkında gözaltı kararı

Adli soruşturmaların tamamlanması bekleniyor.
Perşembe, 28 Nisan, 2022 - 07:15
Xelos’un 17 Nisan’da paylaşılan fotoğrafı. (AFP)

Tunus'un güneydoğusundaki Gabes Asliye Mahkemesi Sözcüsü Muhammed el-Karay, ‘Xelo’ gemisinin batmasını soruşturan hakiminin mürettebat hakkında gözaltı kararı verdiğini duyurdu. Gemi 15 Nisan'da Gabes Limanı açıklarında batmıştı.

Dördü Türk yedi kişiden oluşan mürettebat, kurtarılmalarının ardından batan geminin 750 ton benzin ile yüklü olduğu bilgiasini vermişlerdi. Ancak Tunus Deniz Kuvvetleri tarafından İtalya’nın da yardımıyla yapılan incelemelerde geminin tanklarının deniz suyuyla dolu olduğu ve geminin komuta merkezindeki cihazların bir kısmına kasten zarar verildiği anlaşıldı.

Tunus Başsavcılığı bu ayın 22'sinde ‘cana ve mala saldırı, itlaf ve suç planı ile zarar verme maksatlı ittifak kurma’ suçlamasıyla gemi mürettebatı ve araştırma sonucunda ortaya çıkacak sorumlu kişiler hakkında soruşturma başlattı. Olay yerinde yaklaşık bir haftadır yürütülen incelemelerde, geminin komuta kulesinin ve teçhizatının çekiçle tahrip edildiği ortaya çıktı. Bu da olayın, gemi enkazını Tunus karasularında batırmayı amaçlayan bir suç eylemi olma ihtimali üzerinde durulmasına yol açtı.

Tunus Deniz Kuvvetleri’nden Tuğamiral Mazri Latif konuya ilişkin yaptığı açıklamada, soruşturmalarda başta İtalya olmak üzere Tunus ve bölgesini ilgilendiren operasyonun ikinci aşamasına geçileceğini bildirmişti.

Söz konusu aşamada gemi sudan çıkarılacak ve batma nedenleri daha detaylı incelenecek.


Editörün Seçimi

Multimedya