Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan'dan Kavala açıklaması: Bu adam Türkiye'nin Soros'uydu, Gezi olaylarının perde arkası koordinatörüydü

Erdoğan'dan Kavala açıklaması: Bu adam Türkiye'nin Soros'uydu, Gezi olaylarının perde arkası koordinatörüydü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavala ile ilgili verilen kararın bazı çevreleri rahatsız ettiğini ifade etti
Perşembe, 28 Nisan, 2022 - 10:30
Kavala kararına karşı çıkanlar dün İstanbul'da gösteri yaptı (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi davasında müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala için, Bir zatla ilgili verilen karar bazı çevreleri rahatsız etti. Bu adam Türkiye'nin Soros'uydu, Gezi olaylarının perde arkası koordinatörüydü" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Millî İrade Platformu İftarı"nda konuştu.

Gezi Parkı davasında verilen kararı değerlendiren Erdoğan, "Bu ülkede hukuk var, yargı var. Bu yargı da kendi inandıklarını, bildiklerini hakkın egemen olması için bu kararı verdiler, vereceklerdir" dedi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Gezi olaylarıyla ilgili kararla yargımız, vicdanları rahatlatmakla kalmamış, aynı zamanda benzer niyetleri taşıyanlara da hukuk ve adalet dersi vermiştir."


Ne olmuştu? 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Osman Kavala'yı, TCK'nın 312/1 maddesi gereğince, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Sanığın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları ile sabit olan eylemleri işleme biçimini dikkate alan heyet, takdiri indirim uygulamamıştı.

Verilen ceza süresi ve infaz koşulları dikkate alınarak Kavala'nın bu suçtan tutuklanmasına karar veren heyet, sanığın "siyasal veya askeri casusluk" suçundan beraatine, bu suçtan tahliyesine hükmetti.

Heyet, sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 18'er yıl hapislerine ve bu suçtan tutuklanmalarına karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya