Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray, el konulan Rus varlıklarının Ukrayna'ya devredilmesini önerdi

Beyaz Saray, el konulan Rus varlıklarının Ukrayna'ya devredilmesini önerdi

Perşembe, 28 Nisan, 2022 - 17:15
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Beyaz Saray, Rusya'nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan zararları karşılamak için Rus oligarklarından el konulan varlıkları kullanmayı önerdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, el konulan varlıklardan elde edilen tüm gelirlerin, Rus saldırganlığının bir sonucu olarak verilen zararı telafi etmek adına Ukrayna'ya transfer edilmesine izin verileceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova'nın savaş amaçlarına ulaşmakta ‘başarısız olduğunu’ ifade etti. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, Rusya'nın Ukrayna'da savaşın ilk günlerine kıyasla askeri kabiliyet bakımından daha zayıf olduğunu bildirdi.

Blinken, ziyaretin ardından kendisinin ve Austin'in güneybatı Polonya'dan Kiev'e giden bir trene bindiklerini ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve diğer üst düzey Ukraynalı yetkililerle cumhurbaşkanlığı sarayında üç saat görüştüklerini açıkladı. Blinken, sivillerle görüşmediklerini ve savaştan zarar görmüş bölgeleri gezmediklerini bildirdi. ABD’li iki bakan, Polonya’ya ayrı uçaklarla gizlice geldi. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Blinken ve Austin güvenli bir şekilde ülkeye dönene kadar ziyareti açıklamayı reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya