Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere İçişleri Bakanı: Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi tarihi bir andır

İngiltere İçişleri Bakanı: Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi tarihi bir andır

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 09:15
İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel (AFP)

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, İngiltere’deki mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesine ilişkin tartışmalı Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesini tarihi bir an olarak nitelendirdi.

Patel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı kraliyet onayını aldı ve yasallaştı” dedi.

Patel, tasarının kabul edilmesini ‘yasa dışı göç ve suç gruplarına karşı verdiği mücadelesinde ülkeye yasa dışı ve tehlikeli yollardan girenlere daha sert cezalar verecek İngiltere için tarihi bir an’ olarak değerlendirdi.

Yeni yasa ile İngiltere’ye yasadışı yollarla gelen göçmenler ve insan kaçakçıları için ağır cezalar verilecek.

İngiltere ve Ruanda, iki hafta önce, ülkeye yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmen veya sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için bir anlaşma yapmıştı.

İçişleri Bakanlığı, düzensiz göçmenleri veya sığınmacıları Londra’nın 10 bin kilometre uzağına göndererek hükümetin, ülkeye geçmeye çalışanların sayısını azaltmaya çalıştığını savunuyor. 2020 yılında 8 bin 466 kişi İngiltere’ye giriş yapmıştı. Bu sayı 2021 yılında 28 bin 500 oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise yasadışı göç ile mücadelenin Brexit’in ana hedefi olduğunu kaydetti.

Söz konusu yasa, uluslararası kuruluşlar ve insan hakları örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), gelişmelerin mültecilere yönelik uluslararası antlaşmalara zarar verdiğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşu Oxfam, tasarının yasallaşmasını ‘ülkelerindeki çatışmalardan ve şiddetten kaçan ailelere yönelik bir darbe’ olarak nitelendirdi.

Prens Charles, Londra’nın batısında bulunan bir halk merkezini ziyareti sırasında sığınmacılara ilişkin bir konuşma yapmıştı. Prens, Türkiye’den göç eden bir psikoloğun durumu ile ilgili ‘bir şeylerin yapılması’ gerektiğini belirtmişti.

Prens Charles’ın özel sekreteri, Prens’in merkezde gönüllü olarak çalışan Halepli Eymen’in hikayesinden çok etkilendiğini ve Eymen ile temas halinde olmak istediğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya