Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Federal Meclisi Başkanı: Almanya İsrail’e karşı sorumluluğuna bağlıdır

Almanya Federal Meclisi Başkanı: Almanya İsrail’e karşı sorumluluğuna bağlıdır

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 06:15
Almanya Meclisi Başkanı dün Holokost’un yıldönümünde Kudüs’teki Yad Vashem Soykırım Müzesi'ne çelenk bıraktı (Reuters)

Almanya Federal Meclisi (Bundestag) Başkanı Barbel Bas, ülkesinin 80 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen Holokost (Nazilerin Yahudilere yaptığı soykırım) konusunda bugün de sorumluluk hissetmeye devam ettiğini söyledi.

İsrail Meclisi’nin (Knesset) Uluslararası Holokost Anma Günü kapsamında düzenlediği etkinliklere katılan Bas, “Almanların işlediği insanlığa karşı suçların kurbanlarının maruz kaldığı akıl almaz acıların önünde saygıyla eğiliyorum. Holokost'tan alınan dersler, bizi antisemitizmin tezahürlerine kayıtsız kalmamakla yükümlü tutuyor. Almanya’nın sorumluluğu hâlâ devam ediyor. Biz, İsrail’in yanındayız” ifadelerini kullandı.

Ancak bu açıklama Knesset’teki sağcı muhalifleri tatmin etmedi. Likud Partisi Milletvekili Ofir Akunis, herkesi şaşkınlığa uğratan açıklamasında, “Almanya’nın ve Almanların Yahudilere yaptıklarını hoş görme kararı verenler var. Fakat ben ne affediyorum ne de hoş görüyorum” dedi.

Bas, Knesset Başkanı Mickey Levy’nin daveti üzerine İsrail’e gerçekleştirdiği dört günlük ziyaretini dün tamamladı. Bas’a teşekkür eden Levy, “Türünün ilk örneği olan bu adım, İsrail ile Almanya arasındaki özel ilişkilerin bir göstergesidir. Sayın Bas’ın, bu ülkenin Yahudilere karşı işlediği felaket suçlarıyla ilgili ahlaki sorumluluğunu üstlenmeyi kabul etmesi, ülkelerimizin Knesset ile Bundestag arasındaki ilişkileri ve parlamento çalışmalarını güçlendirme konusundaki kararlılığını gösteren son derece önemli bir gelişmedir” dedi.

Bas, Knesset’in resmi ziyaretçi defterine şunları yazdı: “İsrail ve Almanya, aralarında gerçek dostluk ilişkileri kuruyor ve ben, bunun için minnettarım.”

Knesset Başkanı Levy’nin açıklamasına göre, Levy ve Bas, Yad Vashem olarak da bilinen Holokost Anısını Ölümsüzleştirmek İçin Uluslararası Dökümantasyon, Araştırma ve Eğitim Merkezi’ni dolaştılar ve çalışma toplantısı düzenlediler. İkili Knesset’in Chagall Salonu’nda ‘Her Şahsın Bir İsmi Var” başlığıyla düzenlenen resmî törene katıldı. Törende “Kıyamete Giden Demiryolları: Holokost Sırasında Yahudilerin Sürgünü” adlı konuşmada Holokost kurbanlarının isimleri yüksek sesle okundu ve yıldönümü anısına altı adet mum yakıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya