Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman ve Veliaht Prens ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman ve Veliaht Prens ile görüştü

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 09:15

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, aldığı davet üzerine ülkeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda resmi törenle karşıladı. Törende iki ülkenin resmi marşları çalındı.

Kral Selman, konuğu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kraliyet Divanı’nın ana resepsiyon salonuna kadar eşlik etti.

Kral Selman, Erdoğan ve beraberindeki heyeti karşılamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Suudi Arabistan’ı ziyaret etmekten, Kral Selman ve Veliaht Prens ile görüşmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kral Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna resmi akşam yemeği de verdi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ve bu konuda yapılan çalışmaların yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkiler ve bunları çeşitli alanlarda geliştirme fırsatlarını değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan’ı Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda Kral Selman’ın Danışmanı ve Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal ve çok sayıda üst düzey yetkili karşıladı.

Ziyarete ilişkin Twitter hesabından paylaşımlar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeler kullandı;

“Hâdimü’l Haremeyn’in daveti üzerine Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz. Suudi Arabistan’la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz. Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz. Körfez Bölgesi’ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz. İlişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum. Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek Ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan’la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır.”

Veliaht Prens dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Cidde'de kabul etti (SPA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan eşlik etti.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek ve daha geniş işbirliği perspektifleri açmak için adımlar atıyor.

Türkiye, Suudi Arabistan ile ticaret hacmini ve Türkiye’deki Suudi yatırımlarını artırmayı hedefliyor.

Ankara, Erdoğan’ın ziyaretinden önce de ticaret, yatırım ve bölgesel konularda yeniden çalışma ve koordinasyon çalışmalarının önünü açan olumlu bir havanın oluştuğuna inanıyor.

Erdoğan'ın ziyaretinden bir gün önce, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan ile görüntülü bir görüşme yaptı.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, el-Cedan ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik olarak ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında fikir alışverişinde bulunduk” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalat bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,8 arttı ve 2021’deki aynı dönemde 18,5 milyon dolara kıyasla 19 milyon dolara ulaştı.

Türkiye’den yapılan ithalat ise, 2020’de 2,35 milyar dolar iken, 2021’de yüzde 62,3 azalarak 886 milyon dolara geriledi.


Editörün Seçimi

Multimedya