Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Solomon Adaları, Çin ile anlaşmasına tepki veren Avustralya’yı AUKUS anlaşması konusunda eleştirdi

Solomon Adaları, Çin ile anlaşmasına tepki veren Avustralya’yı AUKUS anlaşması konusunda eleştirdi

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 12:15
Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare (AP-Arşiv)

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, Solomon Adaları ile Çin ile yeni imzaladıkları güvenlik anlaşmasına tepki veren Avustralya’yı eleştirdi.

Sogavare, bugün Parlamento’da yaptığı konuşmada, Avustralya 2021’de İngiltere ve ABD ile nükleer denizaltı satın almayı içeren bir güvenlik anlaşması imzaladığında ülkesine önceden haber verilmediğini söyledi.

ABD, İngiltere ve Avustralya, geçtiğimiz Eylül ayında ülkelerin siber güvenlik, yapay zeka, sualtı sistemleri ve uzun menzilli saldırı yeteneklerini kapsayan teknolojiyi paylaşmasına olanak tanıyan AUKUS olarak bilinen üçlü savunma ortaklığını duyurmuştu.

Sogavare, “AUKUS medyadan öğrendim. Pasifik ailesinin bir üyesi olarak, anlaşmanın şeffaflığını sağlamak için Solomon Adaları ve Pasifik ülkelerine danışılması bekleniyordu. Avustralya AUKUS anlaşmasını imzaladığı zaman bunun bizim için yaratabileceği etkiler konusunda tepki göstermedik. Avustralya’nın kararına saygı duyduk” dedi.

Başbakan’ın yorumları, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD de dahil olmak üzere birçok Batılı ülkeden Çin ve Solomon Adaları arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına yönelik eleştirilerin ardından geldi.

Avustralya’nın kuzeydoğusunda 700 bin nüfuslu bir ada ülkesi olan Solomon Adaları, büyük stratejik öneme sahip.

Çin, ABD’nin nüfuz sahibi olduğu bir bölge olan Pasifik’te giderek daha aktif hale geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya