Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, soruşturmalarda Ukrayna’ya yardım etmek için savaş suçları uzmanları gönderiyor

İngiltere, soruşturmalarda Ukrayna’ya yardım etmek için savaş suçları uzmanları gönderiyor

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 15:15
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss (EPA)

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna’nın Rus saldırıları karşısında kanıt toplamasına ve savaş suçu faillerini kovuşturmasına yardımcı olmak için İngiltere’nin cinsel şiddet ve savaş suçları uzmanlarından oluşan bir ekip görevlendireceğini duyurdu.

Truss, bugün Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Piotr Hofmanski ile görüşmek üzere Lahey’e giderken yaptığı açıklamada, söz konusu ekibin Mayıs ayı başlarında Polonya’ya gideceğini ve sağlayabilecekleri yardımın kapsamını belirlemek için uluslararası ortaklar, sivil toplum kuruluşları ve Ukrayna hükümetiyle görüşeceklerini bildirdi.

İngiliz Bakan, “Rusya, Ukrayna’ya barbarlık getirdi ve kadınlara karşı da dahil olmak üzere korkunç zulümler yaptı. İngiliz ekibin deneyimi, gerçeğin ortaya çıkmasına ve (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin rejiminin eylemlerinden sorumlu tutulmasına yardımcı olacak. Adalet sağlanacak” dedi.

Ukrayna, şu ana kadar yaklaşık 7 bin 600 potansiyel savaş suçunu araştırdığını ve 24 Şubat’taki Rus işgalinin ardından en az 500 şüpheliyi soruşturduğunu bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya