Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Batılı yetkililer: Sudan’ın yardım alabilmesi için güvenilir bir sivil hükümet kurulması gerekiyor

Batılı yetkililer: Sudan’ın yardım alabilmesi için güvenilir bir sivil hükümet kurulması gerekiyor

Cuma, 29 Nisan, 2022 - 15:15
Sudan’daki protestolardan bir kesit (AP-Arşiv)

Batılı ülkelerden üst düzey yetkililer, Sudan’a borç affı da dahil olmak üzere uluslararası mali desteğin ancak güvenilir bir sivil hükümetin kurulmasıyla sağlanacağını söyledi.

Fransa, Almanya, Norveç, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) yetkililer, Sudan halkı ve sivillerin liderliğinde demokrasiye geçişe verdikleri desteği göstermek için bugün Hartum’a ortak bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yetkililer Hartum ziyaretinin ardından yaptıkları açıklamada, güvenilir sivil bir hükümet kurulmadan Sudan’ın Dünya Bankası’ndan (WB) milyarlarca dolarlık kalkınma yardımını kaybedebileceği ve Sudan’ın IMF programı ve buna bağlı 19 milyar dolarlık borç programının riske gireceğinden duyulan endişeyi ifade etti.


Batı Darfur’da son zamanlarda 200’den fazla kişinin ölümüyle trajik bir şekilde görüldüğü üzere Sudan’ın barış sürecinin kırılgan durumuna dikkat çeken yetkililer, bu şiddeti kınayarak, sorumlulardan hesap sorulmasını talep etti.

Üst düzey yetkililer, Cuba Barış Anlaşması kapsamında öngörülen güvenlik yapılarının hızlı bir şekilde uygulanmasına yönelik acil ihtiyacın altını çizdi.

Heyet, hükümetleri ve AB’nin Sudan halkının özgürlük, barış ve adalet özlemlerine sarsılmaz desteğini yineledi.


Editörün Seçimi

Multimedya