Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pfizer’ın koronavirüse karşı geliştirdiği hap, temaslı kişiye virüs bulaşmasını engelleyemiyor

Pfizer’ın koronavirüse karşı geliştirdiği hap, temaslı kişiye virüs bulaşmasını engelleyemiyor

Cumartesi, 30 Nisan, 2022 - 12:30
Koronavirüse karşı geliştirilen Paxlovid (Reuters)

ABD merkezli Pfizer şirketi dün, koronavirüse karşı geliştirdiği ’Paxlovid’ adlı hapın koronavirüslü biriyle yaşayan hane halkının hastalanmasını önlemede etkili olmadığı sonucuna vardığını duyurdu.

Deney, aynı evde koronavirüs semptomları olan bir kişiyle temas halinde olan üç bin yetişkini içeriyor. Bu kişilere beş ila on gün boyunca Paxlovid veya Plasebo verildi.

İlacı beş gün boyunca alanlar, Plasebo grubuna göre yüzde 32 daha düşük enfeksiyon riskine sahipti. On gün boyunca Paxlovid alanlarda ise bu seviye yüzde 37’ye yükseldi.

Pfizer, denemedeki güvenlik verilerinin, tabletlerin semptomlar başladıktan hemen sonra beş gün süreyle alındığında yüksek riskli hastalarda hastaneye yatmayı önlemede yüzde 90 etkili olduğunu gösteren önceki çalışmalarla tutarlı olduğunu açıkladı.

Pfizer'in CEO'su Albert Burla konuyla ilgili açıklamasında, “Bu özel çalışmanın sonucu bizi hayal kırıklığına uğratsa da, bu bulgular önceki koronavirüs hastalarını tedavi etme denememizde gözlemlediğimiz sağlam etkinlik ve güvenlik verilerini etkilemiyor… Küresel olarak bu popülasyonlar arasında Paxlovid kullanımının arttığını görmekten memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya