Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, askeri birliklerin kışla dışındaki hareketlerini kısıtladı

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, askeri birliklerin kışla dışındaki hareketlerini kısıtladı

Fethi Başağa, Türkiye’yi ziyaret etti.
Cumartesi, 30 Nisan, 2022 - 12:00
Geçici Birlik Hükümeti Başkanı Dibeybe, geçen perşembe günü Misrata’yı ziyaret etti. (Hükümet Medya Ofisi)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi aldığı kararla, ordu birliklerinin önceden onay almaksızın kışlaları dışındaki hareketlerini yasakladı.

Menfi, Libya ordusunun başkomutanı olarak, 28 Nisan tarihli ve kendi imzasını taşıyan acil bir mesajla tüm ordu birliklerine şu mesajı iletti:

“Tüm askeri birliklerin, bağlılıkları ve kendilerine verilen görevlerin niteliği ne olursa olsun askeri araçlarını önceden izin almaksızın kışlaları ve toplanma yerleri dışına çıkarmaları yasaktır. Gerekirse bu hareket, ancak ilgili bağlama uygun olarak ve Başkanlık Konseyi Başkanı’nın onayı ile yapılabilir.”

Menfi, tüm askeri birliklerin komutanlarına ‘bu yasağa uymaları’ çağrısı yaparken askeri istihbarat, polis ve askeri hapishane idarelerinden de ‘talimatın uygulanmasını takip etme ve hükümlerinin ihlalini rapor etme’ talebinde bulundu.

Başkanlık Konseyi, söz konusu talimatları resmi olarak yayınlamasa da  talimatlar medya organlarında yer aldı.  Menfi’ye yakın kaynaklar, başkent Trablus’ta Dibeybe ve Başağa hükümetleri arasındaki güç mücadelesinin şiddetlenmesi beklentisiyle ve askeri liderlerle yapılan görüşmeler sonrasında bu kararın alındığını belirtti.

Söz konusu gelişmelerden birkaç saat önce ise Dibeybe hükümetinden Genelkurmay Başkanı Muhammed el-Haddad, ‘ordu ve silahlı kuvvetlerinin devam eden çatışmalara dahil edilmesine’ karşı uyarı yaptı.

Haddad, görevinden alındığına dair söylentilerin ardından geçen perşembe günü başkent Trablus’ta Askeri Kolej mezunlarının subaylarıyla yaptığı görüşmede, askeri kuruluşlara ‘mevcut siyasi çatışmalardan kaçınma’ çağrısında bulundu. Haddad ayrıca bu çatışmaların ülkeye enkaz, yıkım, bölünme ve dağılma içinde geri döneceği konusunda uyardı.

Aynı şekilde Dibeybe hükümeti ve Haddad’a bağlı medya merkezi de Genelkurmay Başkanı’nın görevinden alınmasına yönelik bir kararın çıkarıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Dibeybe, geçen perşembe günü bazı bakanlarıyla birlikte memleketi olan ülkenin batısındaki Misrata şehrini gezdi. Hükümetinin ‘Hayatı Geri Döndürmek’ adlı planının bir parçası olarak bir dizi projeyi turlayan Dibeybe, çok sayıda bakan eşliğinde de şehirdeki bir toplu iftara katıldı.

İstikrar Hükümeti Başkanı Fethi Başağa, geçici Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid Dibeybe ile iktidar mücadelesi sürerken,29 Nisan’da Türkiye’ye sürpriz bir ziyarette bulundu. Başağa’ya bazı bakanların da eşlik edildiği kaydedildi.  

Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) savaş medyası bölümü de 29 Nisan günü erken saatlerde ordu birliklerinin şehri güvence altına almak ve yerinden edilmiş ailelerin şehre geri dönüşüne hazırlık yapmak için Marzuk şehrine girdiği bir video yayınladı.

LUO, örgütün ordunun çöl devriyelerine bombalı araçla saldırı düzenlemesinden birkaç gün sonra, geçtiğimiz günlerde ülkenin güneyindeki Um el-Aranib bölgesinin güneyinde DEAŞ örgütüne ait terör hücrelerini hedef aldığı geniş kapsamlı bir kara harekâtı gerçekleştirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya