Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı Said, yeni siyasi tedbir paketini duyurmaya hazırlanıyor

Tunus Cumhurbaşkanı Said, yeni siyasi tedbir paketini duyurmaya hazırlanıyor

Cumartesi, 30 Nisan, 2022 - 12:45
Cumhurbaşkanı Said, terör operasyonlarının kurbanlarının aileleriyle Kartaca Sarayı’nda düzenlenen iftar programına katıldı. (Tunus Cumhurbaşkanlığı)

Tunus siyaset sahnesi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ‘yalnızca reform yolunun kökünü kazımayı amaçlamayan, aynı zamanda cumhurbaşkanlığının seçeneklerine karşı çıkan bir cephe oluşturmuş siyasi partilerin önünü kesecek’ bir adım atarak açıklayacağı yeni karar paketini bekliyor.

Tunus’ta birden fazla siyasi parti, Ramazan Bayramı döneminde Cumhurbaşkanı Said’in parlamentonun çalışmalarının dondurulması da dahil yaklaşık dokuz ay önce açıkladığı ‘olağanüstü hal tedbirlerine’  eşlik eden birçok belirsizliği çözmeye çalışmasını bekliyordu.

Tunus Cumhurbaşkanı, bayram mesajında alacağı bu yeni kararlara atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bayramınız mübarek olsun. Bayram hilali doğacak ve Tunus’ta tam dolunaya ulaşacak. Hilal için mükemmel bir gece, aynı zamanda halkımızın iradesine ve taleplerine dayanarak uğraştığımız birçok mesele için mükemmel bir gece. Bayram geçmişi sürükleyerek gelmeyecek, Allah’ın izniyle ciddiyet ve yenilenmenin olduğu bir düzen ile gelecektir.”

Bu çerçevede birçok gözlemci, Cumhurbaşkanı’nın 25 Temmuz’da yapılması planlanan referandumun yanı sıra, bu yılın sonunda yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde kesin uygulamalar gerektiren bir dizi konuyu çözmesini bekliyor.

Tunuslu siyasi kaynaklar ise Kays Said’in seçim yasasını ihlal eden, siyasi partilerden hesap sorma sürecini ve yabancı fon aldığı kanıtlanan partileri kapatmaya yönelik kademeli ilerlemeyi sürdüreceği kanaatinde. Kaynaklar, tahminlerini Cumhurbaşkanı’nın siyasi rakipleri karşısında dile getirdiği ‘üç hayıra’ ve Avrupa Birliği (AB) ve ABD’den gelen eleştirilere kayıtsız kalmasına dayandırıyor.

Aynı şekilde kaynaklar, Cumhurbaşkanı Said’in kendisini ‘iktidarı yalnız başına üstlenmekle’ suçlayanların önünü kesmek için şiddetle desteklediği ulusal diyaloğun başlangıç tarihini açıklayacağını öne sürdüler. Kaynaklara göre katılımcı listesi, 25 Temmuz 2021’de açıklanan olağanüstü hal tedbirleri anayasal kurumlara karşı bir darbe olarak gören partilerden arındırılacak.

Said’in, elektronik istişare sonuçlarını formüle etmek ve seçim tarihlerini resmi gazetede yayınlayarak belirlemekle görevlendirilecek bir komitenin oluşturulmasının yanı sıra seçim yasası ve siyasi sistemle ilgili daha fazla siyasi reform yönünde ilerlemesi bekleniyor.

Tunus Cumhurbaşkanı Said çarşamba akşamı Kartaca Sarayı’nda bir iftar programına ev sahipliği yaptı. Tunus Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre iftar programı, terör operasyonlarında şehit olan ya da yaralanan askeri ve güvenlik güçlerinin ailelerinin ve devrim şehitlerinin ve yaralılarının ailelerinin katılımıyla düzenlendi.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tunus’taki duruma ilişkin açıklamada bulunurken ABD’nin ‘siyasi partileri, sendikaları ve sivil toplumu içermesi koşuluyla’ kapsamlı ve şeffaf bir reform sürecini desteklediğini vurguladı. Blinken, 2023 yılı bütçesini görüşmek üzere düzenlenen bir oturumda Tunus’un ABD’nin bölgede desteklediği başarı öyküleri arasında yer aldığını belirtti. ABD’li Bakan ayrıca, Washington’ın Tunus Cumhurbaşkanı’nın parlamentoyu ‘tek taraflı bir adımla feshetme’ kararından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Blinken, ABD’nin ‘özellikle de ifade özgürlüğüyle ilgili davalar olmak üzere sivil davalar için’ askeri mahkemelerin kullanılmasına son vermek üzere baskı yaptığına dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanı, Tunus makamlarının uluslararası finans kuruluşlarından yardım alabilmek amacıyla çalışması gerektiğini de vurgularken ancak şu anda sahada yaşananların, ülkenin bocaladığı ekonomik ve mali krizden kurtulmak için bu hedefe ulaşma yolundan saptığını belirtti. Antony Blinken ayrıca Washington’un ‘demokratik sürece’ geri dönmesi halinde Tunus’a destek vermeye hazır olduğunu da dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya