Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı Said: Yeni cumhuriyet için komite kuruldu

Tunus Cumhurbaşkanı Said: Yeni cumhuriyet için komite kuruldu

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 09:30
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Reuters)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, seçimlerde yeni bir cumhuriyetin kurulması için yeni komitenin kurulduğunu açıkladı.

Tunus İşçi Sendikası, Cumhurbaşkanı Said’in ülkenin mücadele ettiği ekonomik ve siyasi krizin üstesinden gelmek için ‘cankurtaran simidi’ olarak gördüğü ulusal diyaloğu derhal başlatması için çağrıda bulundu.

Sendikanın internet sitesi El Şaab’ta yayınlanan haberde İşçi Sendikası Genel Sekreteri Nureddin Tabubi’nin İşçi Bayramı’nda yaptığı konuşmaya yer verildi. Tabubi, Tunus’taki belirsiz durumun yaşananları daha da kötü bir hale getirebileceğini açıkladı.

Tabubi, ulusal diyaloğu ‘son cankurtaran simidi’ olarak değerlendirdi. 25 Temmuz’da alınan kararları ‘başarılı bir yöne çevirmek ve son 10 yılda yaşanan sıkıntıların bir daha yaşanmayacağı bir yöne çevirmek’ gerektiğini belirtti.

Said, 25 Temmuz’da başbakanı azletmiş, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmıştı. Nahda Hareketi ve diğer siyasi partiler, Said’in kararlarını eleştirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya