Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman: Ramazan Bayramı güzel ahlak, uyum ve hoşgörü için bir fırsattır

Kral Selman: Ramazan Bayramı güzel ahlak, uyum ve hoşgörü için bir fırsattır

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 10:00

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Ramazan Bayramı vesilesiyle tebrik mesajı yayınladı. Kral Selman, Ramazan Bayramı’nın ahlak, uyum, kardeşlik, hoşgörü ve bağışlayıcılığın aşılması için bir fırsat olduğunu söyleyerek, sınır ve hudutlardaki askerlerle gurur duyduğunu belirtti ve gerek askeri gerek sivil tüm çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Kral Selman, Suudi Arabistan’daki vatandaş ve sakinlerin yanı sıra tüm dünyadaki Müslümanlara hitaben yaptığı açıklamada, “Ramazan Bayramı vesilesiyle Beytullah çevresinden sizi tebrik etmekten mutluluk duyuyoruz. Bayramınız mübarek olsun. Allah hepimizi sağlık, mutluluk ve güvenin olduğu bayramlara eriştirsin. Allah’tan ülkemizi ve dünya ülkelerini her türlü kötülük ve şerden korumasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kral Selman’ın bayram mesajını açıklayan Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi, “Bizlere Mübarek Ramazan ayında oruç tutmayı bahşeden Allah’a şükrediyoruz. Cenab’- Allah’tan ettiğimiz hayırları kabul etmesini diliyoruz… Mutlu Ramazan Bayramı’na ulaştığımız için de Allah’a şükürler olsun. Cenab-ı Hak’tan kalplerimizi bayramla sevindirmesini, hepimizin Allah'ın lütuf ve rahmetiyle mutluluk ve neşeye ulaşmasına yardımcı olmasını niyaz ediyoruz. Yüce Allah’ın Yunus Suresi 58. ayette dediği gibi, Rasûlüm! Onlara söyle, Allah’ın lütfu ve rahmetiyle, evet sadece bununla sevinip ferahlasınlar! Çünkü bu, onların toplayıp biriktirdikleri her şeyden daha hayırlıdır.”

Kral Selman konuşmasında, Allah’ın bayramı güzel ahlak, uyum, kardeşlik, hoşgörü ve bağışlayıcılık için bir fırsat kıldığını belirterek, Hz. Muhammed’in (S.A.V), “Kul başkalarının hatalarını bağışladıkça Allah da onun şerefini arttırır. Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa, Allah da onu yükseltir” hadisine atıfta bulundu.

Yüce Allah’ın İki Kutsal Cami’ye hizmet etmenin yanı sıra hacıların, umrecilerin ve ziyaretçilerin rahatını sağlamak ve onlara güzel bir hizmet sunmakla kendilerini görevlendirmesinin büyük bir onur kaynağı olduğuna dikkati çeken Kral Selman, Allah’ın kendilerini seçtiği sorumluluğu yerine getirmek ve bu görevin kutsallığı bilinciyle çaba sarf ettiklerini belirtti. Kral Selam açıklamasında, “Suudi Arabistan’ın kurucusu Kral Abdulaziz döneminde bu yana bu yüce işi devam ettirmemizi sağladığı için Allah’a şükrediyoruz.  Kral Abdulaziz ve ondan sonraki tüm krallara Allah rahmet eylesin. Gururluyuz. Allah’ın izniyle en yüksek verimlilikle görevi sürdürmekten şeref duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Kral Selman konuşmasına, “Allah, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’nin tam kapasite kullanılmasına yeniden izin verdi. Yüce Allah’ın Ramazan ayında İki Kutsal Camiyi ziyaret ederek onurlandırdığı çok sayıda hacı ve ziyaretçiden memnunuz. Pandemi ile yüzleşmek ve etkilerini azaltmak için en üst düzeyde sorumluluk, ciddiyet ve yenilikle çalışmamızı sağlayan Allah'a şükrediyoruz. Hayatın birçok alanında olumlu meyveler veren Allah’a şükürler olsun” diyerek, tüm çalışanların yanı sıra verilen direktiflere ve talimatlara yüksek hassasiyetle büyük bağlılık gösteren vatandaşlara ve sakinlere teşekkür etti.

Konuşmasının sonunda sınır bölgelerinde görev yapan güvenlik güçlerinden duyduğu gururu dile getiren Kral Selman, gerek askeri gerek sivil alanlarda gönülden çalışan vatandaşlara teşekkürlerini ileterek Yüce Allah’tan ülkesini tüm kötülüklerden korumasını istedi.

Suudi Arabistan Krallığı, İslam ve Arap dünyasından liderlerin yanı sıra hükümet başkanları, siyasi ve dini şahsiyetlerden Ramazan Bayramı tebriği alışverişinde bulundu. Suudi Arabistan Kralı ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman gönderilen bayram tebriklerine karşılık vererek, Ramazan Bayramı’nın İslam alemine hayır ve bereketin yanı sıra güvenlik ve istikrar getirmesini temenni etti.


Editörün Seçimi

Multimedya