Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını destekliyor

Almanya, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını destekliyor

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 12:15
Almanya, Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmada ilerleme kaydettiğini açıkladı (AP)

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkesinin Rusya'dan petrol ithalatını yasaklamasına verdiği desteği teyit etti. Alman kanalı ARD'ye konuşan Baerbock, Rus petrolü olmadan geçecek yıllar için hazırlıkların sürdüğünü söyleydi.

Alman Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanlığı’nın Enerji Güvenliğine İlişkin İkinci Yönetim Raporu'nda, Rus ithalatının Alman petrol tüketimindeki payı geçen yıla göre yüzde 35’ten yüzde 12’ye düştüğü belirtildi. Almanya'nın petrol ambargosuna verdiği destekle birlikte, yaptırımlara isteksiz kalan AB üye ülkeleri üzerindeki baskı artıyor.

Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs bugün, ülkesinin Rusya'dan petrol ve gaz ithalatına yönelik herhangi bir AB ambargosuna karşı olmaya devam ettiğini söyledi. Reuters’a konuşan Kovacs, “Macaristan'ın herhangi bir petrol ve gaz ambargosu konusundaki tutumu değişmedi... Bunu desteklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin enerji bakanları bugün yapılacak acil bir toplantıda, diğer konuların yanı sıra Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'a gaz ihracatını durdurmasını tartışacak.

Görüşmeler, alternatif arz bulma yönünde artan baskının ortasında, Avrupa için enerji güvenliğinin en iyi nasıl sağlanacağına odaklanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın arzı durdurma kararının Avrupa'daki tüketiciler üzerinde mümkün olduğunca az etki yaratmasını sağlama sözü verdi.

Rusya, iki ülkenin Moskova tarafından talep edilen yeni bir ödeme planını kabul etmeyi reddetmesinin ardından Çarşamba günü Polonya ve Bulgaristan'a gaz sevkiyatını durdurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya